(Diken – 26 Ocak 2017)

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen) geçen yıla ilişkin yayımladığı tarım raporunda 2016’yı ‘tarımda iflasın ilan edildiği yıl’olarak değerlendirdi.

Tarım sektörü küçüldü

Raporda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayandırılarak, tarım sektörünün birinci ve ikinci çeyreklerde yüzde 5.6, üçüncü çeyreğinde yüzde 7.7 küçüldüğü kaydedildi. Yılın dördüncü çeyreğinin de benzer sonuçların çıkması beklendiği ifade edildi.

2016 yılında toplam 14,3 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünü ithal edildiği belirtilirken, en çok ithal edilen ürün 4.7 milyon tonla hububat ve 2.9 milyon tonla yağlı tohum oldu.

Ayrıca rapora göre, devlet aracılığıyla 2016’da ithal edilen hayvan sayısı 670 bine ulaştı.

Tarımsal girdilerde dışa bağımlılığın sürdüğü kaydedilirken, doların TL karşısında yükselmesinin tarımsal girdi fiyatlarını artırdığı belirtildi.

Çiftçiler tohum şirketlerine mahkum edildi

2018’den itibaren çiftçileri tohum şirketlerine ‘mahkum edecek’ olan sertifikalı tohumun dışında tohumlara teşvik verilmeyeceği kararlaştırıldığını belirten Çiftçi-Sen, gıda bağımsızlığının kaybolmasına neden olacak tohum şirketlerini ‘egemen kılacak’ politikaların tarımda çok derin sonuçları olacağını açıkladı.

Savaş hali nedeniyle çiftçiler ekonomik kayıplar yaşadı

Raporda, yaşanan savaş hali nedeniyle komşu ülkelere ihracat yapılamadığı ve bu sebeple çiftçilerin ekonomik kayıplar yaşadığı savunuldu.

Savaşın ihracata etkisi şöyle değerlendirildi: “Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu pazarında sıkıntılar sürüyor. Uçak düşürme olayı sonrası (2015 Kasım), Rusya, 1 Ocak 2016’da yaş meyve ve sebze ürünlerine yönelik yasak başlattı. Çiftçilerin 2015 yılındaki 167 milyon dolar olan domates ihracatı 93 milyar dolarda kaldı. Savaş durumundan domates üreticilerinin yanı sıra biber, salatalık, kabak üreticileri de olumsuz etkilendi. Ayrıca üzümde 20 milyon dolar, 148 bin dolar, limonda 4 milyon 762 bin dolar, salatalıkta 3 milyon 865 bin dolarlık kayıp yaşandı. İhracat yapılamamasından dolayı çiftçilerin sadece domatesteki 2016 yılı kayıpları 74 milyon doları buldu.”

2016: Tarımda iflasın ilan edildiği yıl

Çiftçi-Sen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anadolu, dünyanın en kadim tarım ve hayvancılık coğrafyası olmasına rağmen maalesef bugün her iki konuda da olmamız gereken yerin epeyce uzağındayız. Topraklarımız var, ama doğru planlama yaparak, yeterli teknik destek sağlayarak hakkıyla değerlendiremiyoruz. Meralarımız var ama et fiyatları almış başını gidiyor, ihtiyacımızı karşılayabilmek için ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Bu kabul edilebilir bir manzara değildir” sözlerini de hatırlatarak kendisinin bizzat tarımdaki iflası ilan ettiğini açıkladı.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.