Okuma süresi: < 1 dakika

(Diken / 27 Ocak 2017)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP iktidarı döneminde artan İstanbul Boğazı çevresindeki çarpık yapılaşmaya sitem edip bu bölgedeki yapılaşmayı düzenleyecek bir ‘Boğaz Yasası’ hazırlanması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanlığında düzenlenen Şehircilik Şurası’nda konuşan Erdoğan, Türkiye genelinde yapılaşmada yapılan hatalara değinerek dikey değil yatay mimariden yana olduğunu savundu.

Kentsel dönüşümün önemine de dikkat çeken Erdoğan, “Ülkemizde hemen yıkılıp yeniden yapılması gereken 6 milyonun üzerinde konut tespit edilmiştir, elimizi çabuk tutup dönüşümü gerçekleştirmeliyiz”dedi.

İstanbul felç!

Ancak Erdoğan’ın özellikle İstanbul Boğazı çevresindeki yapılaşma konusunda söyledikleri dikkat çekti.

Son 10 yıldır her geçen gün yapılan gökdelenlerle daha çok bozulan İstanbul’un Boğaz bölgesine değinen Erdoğan, şunları söyledi: “İşte İstanbul Boğazı’nın hâli ortada. Boğaz’ı felç ettiler. Bakıyorsun güzelim Boğaz’da beş, altı, yedi kat binalar. Kararlı bir duruş sergilenmediği için bunlar oluyor. Bunun bir anayasası olsun adeta.”

Erdoğan, bu yüzden yasanın değiştirilmesi gerektiğini savunup, “Boğaz Yasası’nın yeniden ele alınması lazım. Çevre bakanlığının ve hükümetin kararlı adımlar atması gerekiyor. Kat sayısını sıfırlayalım demiyorum, inşaatlar Boğaz’da yapılmalı ancak çirkin yapılaşmalar yıkılsın ve inşaatın bir anayasası olsun” diye konuştu.

Erdoğan, iktidarın ‘lokomotif’ olarak gördüğü sektörün sorun yaşamaması için belediyelere mesaj vermeyi ihmal etmedi. Belediyelerin inşaat planlarına bir süre tayin edilmesi gerektiğini de belirten Erdoğan, “Mesela altı ayda bu planın onayı bitmelidir, kalkıp da istediğim zaman bitiririm mantığı olmaz” dedi.

Erdoğan’ın lise arkadaşı Mesut Toprak, Zeytinburnu’na dikilen 16:9 kulelerini yargı kararı olmasına rağmen traşlamamıştı. Erdoğan’ın Toprak’a bu nedenle küstüğü belirtilmişti.