(KosMedya, 28 Ocak 2017)

Yalçın Bayer 27 Ocak 2017 tarihli Hürriyet’te yer alan makalesinde Belgrad Ormanı’na yapılmak istenen demiryolu hattını yazdı. ‘Uluslararası sermaye midemize kadar indi’ başlıklı makalede, Bayer projeyi cesitli noktalariyla ele aldi.

a

Dekovil hattiyla parcalanmak istenen Belgrad Ormani.

Oldubitti’de sira Belgrad Ormani’nda

Yalcin Bayer IBB’nin bu projede de tekrarladigi dayatmaci tutumunu ve gizli kapakli is gorme aliskanligini soyle ifade etti:

‘İBB, İstanbulluların hiçbir görüşüne itibar etmedi. Bütün projeler ‘gizli’ yürütüldü; bazılarından AKP’liler dahi haberdar olmadı. Gerekli talepleri de dikkate alınmadı. (Sadece şehir hattı vapurları için yapılan iki vapur modeli için yarışma yapıldı!) Köprü, Boğaz sahili dolgusu, yüksek yapılar, AVM ve metro hatları konusunda İstanbulluları takmadı. Hukuk dışı, akıl almaz, oldubitti dev projeleriyle yaşam alanlarımız yağmalandı.’

DCIM100MEDIADJI_0012.JPG

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. kopru.

Igneada’dan Agva’ya kadar uzanan Kuzey Ormanlari ekosisteminin ekolojik butunlugunu tehdit eden projeleri yakindan takip eden Bayer, daha once de 3. havalimani projesinin yuklenicisi olan IGA’nin Kuzey Ormanlari koyleri Agacli ve Isiklar’da acmak istedigi ve KOS’un da hukuki surec baslattigi tas ocaklarini yazmisti.

Bayer, makalesinde KOS’un Belgrad Ormani’ni parcalayacak dekovil hatti projesine karsi dile getirdiklerine de makalesinde yer verdi.

Belgrad Ormanı’nın kalbinden demiryolu geçiremezsiniz

“Şimdi sıra Belgrad Ormanı’na geldi. İstanbul’un güçlü sivil örgütlerinden ‘Kuzey Ormanları Savunması’, yapılanlar karşısında çılgına dönüyor.‘Kuzey Ormanları Savunması’ diyor ki: Belgrad Ormanı, ne amaçla yapılırsa yapılsın raylarla bölünemez, araç trafiğine daha fazla açılamaz. İstanbul’un mirası Belgrad Ormanı, İstanbullunun koruması altındadır. Avusturya-Macaristan sermayesiyle Haliç’te 1914’de kurulan, 1983’te kapatılan (şimdi Bilgi Üniversitesi var yerinde) Silahtarağa Elektrik Santralı’na kömür getirmek için kurulan ancak bugün kullanılmayan dekovil hattını şimdi ‘nostaljik hat’ kandırmacasıyla Belgrad Ormanı’nın kalbinden demiryolu geçiremezsiniz.”

Pazar günü için bir uyarı var: Bu Pazar günü, 11.30’da Belgrad Ormanı’nda Bahçeköy girişinde buluşuyoruz (toplu gitmek isteyenlerle 10.45’te Hacıosman’da buluşacağız), Belgrad Ormanı’nda inşa edilmesi planlanan demiryoluna karşı basın açıklamamızı yaptıktan sonra doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bahçeköy girişine ulaşmak için Hacıosman Metro İstasyonu’ndan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binip, son durakta inebilirsiniz. Hava soğuk olacağı için sıkı giyinmeniz gerekiyor; termos içinde sıcak içecek, sandviç benzeri atıştırmalıklar bulundurunuz.)

C3SCGHoWMAA2Mbh

Her ne kadar nostaljik, turistik amaçlı denilse de Belgrad Ormanı için son çılgın projelerden biridir. Ormanlar parçalandıkça yok olmaları kolaylaşan ekosistemlerdir; daha önce 3. köprü otoyolu için üst kısmından bölünmüş olan Belgrad Ormanı zaten yaralıdır. Bu çılgın proje ise Belgrad Ormanı’nın idam fermanıdır.”

Dekovil projesinin Belgrad Ormanı içindeki 6.5 km’lik projenin 1 Şubat Çarşamba günü ihaleye çıkması bekleniyor.