(KOS Medya – 2 Şubat 2017)

Bartın’da 6 kişilik bir av çetesi önce tüfekle vurarak katlettiği ayıyı ardından iç organlarındaki yağı almak için balta ve bıçakla parçaladı. Yaptıkları vahşeti cep telefonu ile çeken katillere sadece para cezası uygulanacak.

Ayhan Acar’ın DHA’da yer alan haberine göre, Bartın’da 6 kişi, ormanlık alanda av tüfeği ile vurdukları ayıyı dere kenarında balta ve bıçaklarla parçaladı. 6 avcı, ayının iç organlarındaki yağı alırken cep telefonu ile video çekti. 4 dakika 36 saniyelik video, bir süre sonra jandarmanın eline geçti. Görüntüde avcılardan birisinin, “Ayının pençelerini de alalım. Arı kovanlarını ayının pençeleriyle parçalayıp balı alırız. Ayı yapmış gibi gösteririz” dediği dikkat çekti.

Jandarma, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi’ne bildirdi. Milli Parklar Şubesi’nin isteği üzerine jandarma ekipleri, görüntüye yansıyan 6 kişinin kimliklerini tespit etti. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ayının yağını satmak için aldıkları belirtilen ve kimlikleri açıklanmayan 6 kişi hakkında, 4 bin 915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 5 bin 199 sayılı Havyaları Koruma Kanunu kapsamında idari para cezası uygulanacağı bildirildi.