(KOS Medya / 4 Şubat 2017)

AKP iktidarının Rusya devletiyle birlikte Kuzey Ormanları’ndan geçirmeyi planladığı doğalgaz hattı için Moskova da son onayı verdi. ‘Türk’ Akım ismini verdikleri proje hayata geçerse Rusya gazını Avrupa’ya iletmek için onbinlerce ağaç katledilecek, Kuzey Ormanları dikenli tellerle ikiye bölünecek, ormanın doğal yaşam bütünlüğü parçalanacak ve Rusya yıllık 750 milyon dolar kar edecek.

ÇALIŞMALARIN BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Saray gazetesinin haberine göre, Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi, dünkü oturumunda oylama yaparak, Türkiye ile Rusya hükümetleri arasında imzalanan “Türk Akımı” anlaşmasını kabul etti. Böylece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzalamasının ardından boru hattı çalışmalarına başlanacak.

İKİ ÜLKE DE VERGİDEN MUAF

“Türk Akımı” projesine Rusya lideri Vladimir Putin’in 10 Ekim’de İstanbul ziyareti sırasında imzalanan hükümetler arası anlaşmayla dönüş yapılmıştı. Ardından Türkiye’den beklenen tüm hukuki süreç Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası dahil geçtiğimiz aralık ayında tamamlanmıştı. Rus tarafı üzerine düşenleri ilk önce 20 Ocak’ta parlamento alt kanadı Duma onayıyla yerine getirmeye başlamıştı. Dün de parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi gereken onayı vermiş oldu. Federasyon Konseyi’nde oylama öncesinde “Türk Akımı” hakkında senatörlere kısa bilgi de verilerek, projenin hayata geçirilmesi esnasında tüm hizmet ve malzemenin her iki ülkede gümrük vergisi ve diğer vergilerden muaf tutulacağı söylendi.

photo287929642997885839

Kıyıköy’de daha önce projeye ilişkin hazırlanan ÇED raporu için yapılmak istenen toplantı, bölge sakinlerinin tepkisi nedeniyle yapılamamıştı.

RUSYA YILDA 750 MİLYON DOLAR KAR ELDE EDECEK

Şimdilik iki adet yılda 15.75 milyar metreküp kapasiteli olarak inşa edilecek doğalgaz boru hattının birkaç yıl sonra Rusya ile Türkiye arasında Ukrayna gibi aracı ülkeleri ortadan kaldıracağı da vurgulandı. Boru hattının devreye girmesiyle Rusya, ilk aşamada Türkiye’ye satacağı doğalgazdan yılda 750 milyon dolar net kâr elde edecek.

Konuyla ilgili haberler için:

Istrancaları hançerleyecek “Türk Akımı” doğalgaz hattı için 310 milyon euro’luk kredi onaylandı

Istrancalar’a ‘Türk akımı’ tehdidi: 3. köprüde kesilenin iki katı ağaç kesilecek

Kıyıköy’de boru hattı talanına yaşam savunucularından geçit yok!