(Sendika – 4 Şubat 2017)

Maçka Parkı’nın bir kısmının tünel inşaatına kurban edileceğini öğrenen mahalleli eylemlerine devam ediyor: “Maçka Parkı’nda tek bir ağaca bile dokunulmasına izin vermeyeceğiz”

Maçka Parkı’nın yeraltı yolu için etrafının çevrilmesinin ardından mahalleli ve kent savunucuları park için eylemlerine devam ediyor. “Koştuğun parka sahip çık” diyerek her hafta parkta koşan ve bir ağaca bile dokunulmasını istemediklerini söyleyen mahalleli 4 Şubat’ta yine koşu düzenledi. Üzerinde “Maçka Parkı hepimizin” yazılı önlükleriyle koşan mahalleliye aynı zamanda orada oturan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CNN spiker Nevşin Mengü de katıldı.

Koşmanın yanı sıra parkın talan edilmemesi için imza da toplayan kent savunucuları 6 Şubat’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne giderek dilekçelerini teslim edecekler. İki haftadır parkta koşanlara nedenlerini ve taleplerini sorduk:

macka-parki-kosu_4-2-17-3

Bir sabah uyandılar ki parkın etrafı çevrilmiş

Sezgin Tanrıkulu: Parkı kullandığım ve burada oturduğum için koşuyorum. Ama bunun yanısıra çevrenin talan edilmesini engellemek için de koşuyorum. Kuşkusuz İstanbul’un bir trafik sorunu var ama bunun çevreye duyarlı bir şekilde çözülmesi lazım. Bir de şeffaf olması lazım. Çevredeki insanların bilgilendirilmesi ve onaylarını alınması gerekir.  Bu süreçlerin hiçbirisinin bu projede işletilmediğini biliyoruz. Bir sabah burada oturanlar kalktılar ve parkın çevrelendiğini gördüler.

Bizler tabiki de tek bir ağacın bile zarar görmesini onaylamıyoruz. Bu projenin çevreye duyarlı bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Biraz daha çalışsalar olabileceğine inanıyorum. Nitekim geçen haftalarda yapılan eylemlerin ardından İBB bilgilendirme yapamaya ve insanların duyarlılıklarını dikkate alacağını söylemeye başladı. Bu böyle devam ederse sonuçta bu park da kurtulmuş olacak.

macka-parki-kosu_4-2-17-4

İBB’ye güvenseydik şimdi burada olmazdık

Dilara Candemir: Maçka Parkı yaz/kış kullandığımız bir alan. Mahallecek burada çok zaman geçiriyoruz. Şehrin içinde İstanbul’u çekilir kılan yerlerden biri bu park. Buranın bir metrekaresini bile kaybetmek istemiyoruz. Toprağını, ağacını, her alanını park olarak kullanmaya devam etmek istiyoruz.

İBB proje hakkında bilgilendirmeye başlamış ama biz İBB’ye güvenseydik eğer şu anda burada olmazdık. İnşaat mühendisi, şehir plancısı arkadaşlarımız bizlere sunulan planın İstanbul’un 1/1000’lik planından farklı olduğunu ve tünel girişinin hiçbir metrekareyi kaybetmeden inşa edilmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar. Onun için güvenmiyoruz.

macka-parki-kosu_4-2-17-5

Gerekiryorsa beraber düşünelim

Gonca Sezer: Ben hemen hemen her gün Maçka Parkı’ndayım. Ve bu güzel alanın korunmaısnı istiyorum. Çünkü neredeyse yüzyıllardır korunan bir yer. Ayrıca bu tünelin neden yapıldığı da belli değil. “Ağaçları taşıyacağız” diyorlar nereye taşınacaklar? Bu proje yapıldıktan sonra park bölünmüş olacak. Böyle parklar çok az kaldı İstanbul’da; Yıldız, Emirgan bir de burası. Bir ağacın bile gitmesi çok kötü bir şey. İnsan olarak bizim görevimiz bu ağaçları korumak, biz bu ağaçlarla beraber nefes alıyoruz.

İBB’nin bilgilendirmeleri buradaki panellerden başka birşey değil. Zaten gittim sordum “Metro yapıyoruz biz” dediler. Ben ona bile üzüldüm. Metro yapacaklarsa bile buradan değil alternatif bir güzergahtan geçirmeleri gerekir. Belediye, halk, dernekler, şehir plancıları gerekirse hep beraber düşünelim.

macka-parki-kosu_4-2-17-2

Zamanında otobüs durağını bile soracağız demişlerdi

Kürşat Oral: Parkıma sahip çıkmak için buradayım. Köpeklerim var, çocuklarım var, biz varız. Bir kaç ağacın bile bize sorulmadan kaldırılmasına, yer değiştirilmesine, hepsine karşıyım sonuçta. Büyükşehir belediye başkanı zamanında bir tek otobüs durağının bile yerini değiştirirken vatandaşa soracağını söylemişti ama bana projeyi mahalleli haber verdi. İBB’den hala kimse gelmedi. Bir tek ilk gün şirketin mühendisi geldi başka da kimse gelmedi.