(KOS Medya – 8 Şubat 2017)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ‘varlık fonu’ adı altında el koydukları kamuya ait son kaynakları da Kanal İstanbul gibi doğa katili mega projelere aktaracaklarını söyledi. Kanala bu yıl başlamayı hedeflediklerini söyleyen Arslan ayrıca, Kuzey Ormanları’nın milyonlarca ağacını keserek yaptıkları 3. Havalimanı inşaatında ” 2000’i ağır olmak üzere yaklaşık 3 bin iş makinası kullanılmakta” dedi.

Posta’da yer alan habere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Varlık Fonu’nun dev projelere finansman sağlayacağını söyledi. Bakan Arslan bir televizyon kanalında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Ahmet Arslan’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

VARLIK FONU’NDAN, DEV PROJELERE KAYNAK AKTARILACAK

Bakan Arslan Varlık Fonu’ndan Kanal İstanbul gibi dev projelere kaynak aktaracağını söyledi.

Kanal İstanbul dahil ülkemizin yaptığı birçok büyük projeye kaynak oluşturmada Varlık Fonu klasik alıştığımız ticari kredilerin dışında çok daha uygun şartlarda bize imkanlar sağlayacak.

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temeli 18 Mart 2017’de atılacak.

5 GÜZERGAH ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

5 güzergah üzerinde çalışılıyor. Bunların da kendileri arasında artıları ve eksileri var. Bütün diğer bakanlıkların, kurum ve kuruluşların talepleri de ve özellikle İstanbul’un Trakya yakasının büyümesi de dikkate alınarak artıları – eksileri ortaya konup hangisi daha avantajlıysa ki o konuda son aşamaya geldik. Ve finans yöntemi gereği de eğer farklı argümanlar dereye sokacaksak onu da dikkate alarak güzergahı belirleyeceğiz.

43 KİLOMETRELİK MESAFE

Hedefimiz bu sene içerisinde kazma vurma aşamasına getirmek. Diğer küçük projeler gibi 3-4 yılda bitebilecek bir proje değil. Bu süreyi de dikkate alarak bir an önce başlamak istiyoruz. Güzergah, 42- 43 kilometrelik bir mesafeye sahip olacak.

3. Havalimanı yüzde 42 oranında tamamlandı, herhangi bir gecikme de sözkonusu değil. Hedefimiz 2018’in ilk çeyreğinde 1. fazı devreye sokmak. Sahada şuan 22-23 bin kişi çalışıyor ve havalar izin verdiği sürece bu rakam 30 bine kadar çıkacak. 2000’i ağır olmak üzere yaklaşık 3 bin iş makinası kullanılmakta. Rize- Artvin Havaalanı projesinde sözleşme imzalandı.

Avrasya Tüneli’nden günde 30 bin araç geçiş yapıyor.