(KOS Medya / 10 Şubat 2017)

Burası Maslak’tan Cendere’ye bağlanan Ayazağa Vadisi. Sağda beton dağının yanıbaşında görünen ise Fatih Ormanı. İnşaat ağalarının beton yığınlarıyla tıkadığı bu vadi de İstanbul’a Kuzey Ormanları’nın nefesini taşıyan soluk borusuydu.

Rantiyeci İnşaat devleri büyük bir hızla Cendere Vadisi’ni işgal ederek Kuzey Ormanları’na, yanıbaşımızdaki cennetin üzerine yürüyor. Amaçları 3. köprü ve havalimanın ağır yaraladığı ormanı pazarlamak. Önlerindeki ilk hedef Belgrad ve Fatih Ormanı…

Belgrad Ormanı, Kuzey Ormanları’nın eşsiz parçalarından biridir. İki büyük medeniyete başkentlik yapmış İstanbul’un varolma sebebidir. Şehir bu ormanlar sayesinde nefes alır, su içer. Üzerine otobanlar ve havalimanı yaparak Kuzey Ormanları’nı hançerleyen AKP iktidarı, şimdi de Cendere Vadisi ve Belgrad Ormanı’ndan tren hattı geçirerek, ormanı ”turistik” kurumuş bir dekora dönüştürmek istemektedir.

Amaçları İstanbul’un kuzeyini tümden yapılaşmaya açmak, Kuzey Ormanları’nın Trakya ve Anadolu tarafında kalan parçalarını da doymak bilmez rant patronlarına talan ettirmektir. Sadece iktidarda kalmak için yapılan bu kıyım, “deli” sayılan imparatorların bile aklının ucundan geçmemiştir.

İstanbul halkını İstanbul’un kalan son doğal orman alanlarından biri olan Belgrad Ormanı’na sahip çıkmaya çağırıyoruz. Buradan imzalayabilirsiniz: https://www.change.org/p/istanbul-büyükşehir-belediyesi-belgrad-ormanı-na-dokunma