(BirGün-10 şubat 2017)

Doğa Derneği Genel Başkanı Dicle Tuba Kılıç: Dünya, yaşamımızı tehdit eden teknolojiyi terk ederken bizim hâlâ termik santral yapmamız kabul edilemez.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Nallıhan’daki Uluköy ile Karaköy köylerinin arasına Çayırhan-B adlı termik santralın kurulabilmesi için gerekli imar plan değişikliğini 6 Ocak’ta onayladı. Askıya çıkan karara karşı, 350Ankara grubunun girişimiyle 6 Şubat’a kadar çok sayıda yurttaş itiraz dilekçesi verdi. Planlanan tesis Yatağan Termik Santralı’ndan daha büyük ve bölgede zaten bu büyüklükte bir termik santral çalışıyor.

Yer seçimi konusunda nesli küresel ölçekte tehlikede küçük akbaba için bütün Avrupa’da daha yanlış bir yer belirlenemeyeceğini belirten Doğa Derneği uzmanları ÇED dosyasında belirlenen 7,5 km’lik doğrudan etkilenme alanında bile 13 yuvanın varlığını tespit etmiş durumda. 30 km’lik bir çevrede ise 81 ayrı yuva biliniyor. Proje aynı zamanda, Nallıhan Kuş Cenneti’nde üreyen veya kışlayan kuş türlerini doğrudan tehlike altına sokuyor.

Akbaba’ların yanıbaşı
Termik santralın yapılması planlanan alan çok sayıda nesli tehlikedeki kuş türünün yaşadığı ve bu nedenle bir kısmı koruma alanı olan bölge, küçük akbabaların Doğu Avrupa, Balkanlar ve Türkiye’de bilinen en önemli üreme alanı. Sadece Beypazarı ve Nallıhan’da, bütün Balkanlar’dan daha fazla küçük akbaba yaşıyor. Burada yuva kuran akbabalar Avrupa’ya geri dönüyor. Bu yüzden santralin etkisi kıtasal büyüklükte olacak. Ayrıca alan, Avrupa’dan Afrika’ya göç eden küçük akbabalar ve on binlerce su kuşu için de çok önemli bir dinlenme noktası. Nallıhan’da bulunan küçük akbabaların olumsuz etkilenmesi tüm Balkanlar ve Doğu Avrupa popülasyonunu doğrudan etkileyecek.

Batı Virginia Üniversitesi’nde kömür santrallarının akbabalar üzerine etkisi konusunda yapılan bir çalışma; kömür santralları çevresindeki bireylerin iç organları ve dokularında ve özellikle kemiklerinde yüksek miktarlarda kurşun zehirlenmesine maruz kaldıklarını gösteriyor.

Santralın etkileyeceği birinci sınıf tarım alanları yıllardır başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin pek çok bölgesinin gıda ihtiyacını karşılıyor. Başta buğday, sebze, meyve, ceviz ve çeltik yetiştirilen alan tarım için de çok önemli. Yılda ortaya çıkacak bir milyon ton külün doğa ve insana telafisi olmayan zararlar vereceği düşünülüyor.

Daha fazla koruma

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç, “Nallıhan Kuş Cenneti’nin ve etrafında yaşayan küçük akbabaların bölgedeki önemi hem yerel hem de uluslararası düzeyde biliniyor. Yaban hayatı ile tarım alanlarının iç içe geçtiği bu alanda daha fazla koruma çalışmaları yürütülmesi gerekiyor. Dünya bu eskimiş ve yaşamı tehdit eden teknolojiyi terk ederken bizim hala termik santral yapma arzumuz kabul edilemez. Acilen bu projeden vazgeçilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.