Haber

Published on Şubat 11th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

‘Son yılların en büyük kaybı’: Yeni Zelanda’da kıyıya vuran balinalardan yüzlercesi yaşamını yitirdi

(Sputnik – 10 Şubat 2017)

Yeni Zelanda’nın Güney Adası kıyılarında sahile vuran 400’den fazla balinanın yaklaşık yüzde 70’i yaşamını yitirdi. Sahil güvenlik görevlileri ve yüzlerce gönüllü, balinaları hayatta tutabilmek için seferber olmasına rağmen yalnızca 100’e yakın balina kurtarılabildi.

‘SON YILLARIN EN BÜYÜK KAYBI’

Balinaların tekrar kıyıya vurmalarını önlemek için denizin bir sonraki çekilmesine kadar gönüllüler ve görevlilerin bölgede nöbet tutacağı belirtildi. Bu gibi olaylarla sık sık karşılaşmaları nedeniyle balinalara nasıl müdahale edeceklerini bildiklerini ifade eden bölge sakinleri, bu kez kıyıya vuran balinaların sayısının oldukça fazla olduğunu belirterek, ‘son yılların en büyük kaybı’ tanımlamasında bulundu.

a1

EN BÜYÜK FACİA 1918’DE YAŞANMIŞTI

Yeni Zelanda tarihindeki en büyük balina faciası ise 1918’de 1000’e yakın balinanın Chatham Adaları’nda kıyıya vurduğu olay olarak biliniyor.

Balinaların karaya oturmasının sebebi henüz bilinmiyor ancak uzmanlar iki yaygın teori üzerinde duruyor. Bunlardan birincisi balinaların avlarını sığ sulara kadar kovalaması ve denizin çekilmesiyle geldikleri bölgeye dönememesi, diğeri ise balinaların gruplarındaki hasta bir balinayı korumaya çalışmaları olarak açıklanıyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑