(KOS Medya – 11 Şubat 2017)

12 Şubat Pazar günü saat 14.00’de ve 20:00’de, CNN Türk Radyo 92.5’te Nevşin Mengü’nün programında Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri ve bu kapsamda İstanbul Maçka Parkı’nda yapılmaya kalkışılacak inşaat ele alınıyor.

Programa mimar Korhan Gümüş ve Ulaşım uzmanı Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar katıldı. Bu karayolu tünel inşaatının bir ucunun 3’üncü köprüye kadar uzandığı ortaya çıkmıştı. Programda genel olarak ulaştırma konusuna ve Kabataş’a da değiniliyor. Bu tünelin Levazım çıkışı, kent merkezinde kalmış ender yeşil alanlardan biri olan Ortaköy Vadisi’ni yok ediyor; vadideki şantiye alanı giderek büyüyor.

‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ olarak adlandırılan proje Mayıs 2016 yılında İstanbul büyükşehir belediye meclisinde CHP’li üyelerin itirazlarına karşın oy çokluğuyla kabul edilmişti. Etüt çalışmaları devam eden projeye göre Beşiktaş’tan Sarıyer’e kadar aralıklı olarak yer üstünden de ilerleyen tünel hattı, Maden bölgesinde yeniden yer altına girerek Zekeriyaköy’ün altından geçiyor ve 3’üncü köprüyle birleşerek yer üstüne çıkıyor.

Projeyi daha önce değerlendiren TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Yıkıcı, “Buradaki önemli nokta tünellerin batış-çıkış noktalarıdır. Projenin Dolmabahçe çıkışı Maçka Parkı; Levazım çıkışı Ortaköy vadisi olarak görülmektedir. Oradan Harp Akademileri’ne çıkan bölgeye uzanıyor. Ayazağa için ise ‘Maslak 1453’ diye askeri alan üzerine çökmüş rant projesinin kıyısından Fatih Ormanı ve Maslak’ta yoğun olarak rastlayacağınız askeri alanların olduğu bölgeden çıkacağı görülmektedir” demişti.

page_macka-parkindaki-insaata-karli-kosulu-protesto-suruyor_186834428