(Sendika / 15 Şubat 2017)

Yine bir seçim dönemi yine meydanlar vaatler, hizmetler, icraatlarla dolup taşacak. AKP’nin meydanlarda en fazla dillendirdiği ise bugüne kadar yaptıkları duble yollar, köprüler, tüneller. Tamamı Hazine garantili projeler olan yapılmış ve yapılacak tüm bu yolların kamuya verdiği zarar ise milyar dolarlarla ifade edilebiliyor

AVRASYA TÜNELİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamasının ardından gündeme gelen son mega proje Avrasya Tüneli ile başlayalım.

Tünelin maliyeti 1 milyar 245 milyon dolar. Üstlenici firma Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.’yi (ATAŞ), 25 yıl boyunca geçse de geçmese de günlük 68 bin araç garantisi almış durumda. Şirket 25 yılın sonunda 3 milyar 102 milyon 500 bin dolar kazanacak. İki aydır faaliyette olan tünelden günde yalnızca 20 bin araç geçiyor. Geriye kalan 48 bin aracın bedeli ise Hazine’den tahsil ediliyor. Bu miktar şimdilik 34 milyon lira.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ

Dilovası ile Yalova’yı birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü ise dolar endeksli ve yüksek geçiş ücretleri ile sık sık gündeme geldi. Geçiş ücreti bedeli köprünün tercih edilmemesine ve protestolara sebep olunca indirime gidildi ancak aradaki fark yine kamudan tahsil edildi. Sözleşmeye göre kabaca 125 TL (40 dolar+KDV) olması gereken köprü ücreti, talebi artırmak için 88,75 TL’ye (25 dolar+ KDV) düşürüldü. Aradaki 15 dolarlık fark da yasa değişikliği ile kamu kesesinden “katkı payı” olarak şirkete “teşvik” olarak verildi. Köprünün geçiş ücreti ise 2010 yılında yapılan anlaşmaya göre ABD’nin enflasyonuna göre belirlenecek.

Projenin üstlenicisi Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel firmalarından Göçay Konsorsiyumu oldu. Yap-İşlet-Devret modeliyle 22 yıllığına günlük 40 bin araç taahhüdüyle verilen projenin maliyeti 2 milyar 355 milyon dolar. Konsorsiyum da araç geçsin geçmesin 22 yılın sonunda 10 milyar dolar karla projeyi bitirerek 12 milyar 848 milyon dolar kazanacak.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Henüz yapım aşamasında olan ve Çanakkale Boğazı’nı karayoluyla birbirine bağlayacak olan Çanakkale Köprüsü’nün ihalesini Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 liraya aldı. Yapım süresi de içinde olarak 16 yıl 2 ay 12 günlüğüne verilen köprünün 2023’e yetiştirilmesi planlanıyor. Binali Yıldırım’ın açıkladığına göre geçiş ücreti 15 Euro+KDV olan köprü için kaç araç garantisi verildiği henüz bilinmiyor. Ancak bayramlarda günlük geçişi 16 binlere ulaşan köprüden kaba bir hesapla her gün 20 bin aracın geçmesi durumunda şirket yatırdığı parayı geri alabiliyor.

3. KÖPRÜ

Kuzey ormanlarını talan ederek, İstanbul’un ciğerlerinin ortasına kurulan 3. köprü, yapımı aşamasında olduğu gibi hizmete geçtikten sonra da çok fazla protestoya sebep oldu.  İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu tarafından 3 milyar dolarak mal edilen çevreyolu ve köprü 10 milyar dolar olarak geri dönecek. 10 yıl 2 ay 20 gün boyunca şirket tarafından işletilecek olan köprünün araç garantisi ise günlük 135 bin. Kamyonlar bu köprüyü kullanmak zorunda olduğu için hedefi yakalaması daha mümkün görünen köprüden geçiş; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamasına göre 2016 Eylül ayında 110 bindi.