(KOS Medya – 14 Şubat 2017)

Foto: Hansueli Krapf/Wikimedia

Avusturya Federal İdare Mahkemesi verdiği kararla Viyana Havalimanı’na yapılmak istenen üçüncü pist planlarını, ülkenin iklim politikasıyla uyumlu olmadığı ve bölgedeki biyolojik çeşitliliği tehlikeye atacağı gerekçesiyle durdurdu. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla “emisyon yoğun” havacılık sektörünün iklime maliyeti de ilk defa hukuksal olarak tescillenmiş oldu.

Avusturya Federal İdare Mahkemesi’nin kararı özellikle iki konunun altını çiziyor. Mahkeme kararına göre, Viyana Havalimanı’na yapılmak istenen üçüncü pist getireceği ekonomik büyüme ve yeni iş olanaklarına karşı iklim değişikliğine katkıda bulunacak. “Projenin olumlu yönlerinin yüksek derece karbondioksit kirliliğini haklı gösteremeyeceği”ni belirten karar, ayrıca Avusturya’nın Kyoto ve Paris Antlaşmaları’na imza attığını hatırlatarak yeni pist inşasıyla sera gazı salınımlarının artacağının ve bunun da ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele stratejisiyle uyumsuz olduğunun altını çiziyor.

Mahkeme kararına göre Viyana Havalimanı’na üçüncü pist emisyon artışına neden olmasının  yanı sıra bölgedeki biyoçeşitliliği azaltacak, orman bölgesine zarar verecek ve ekili tarım arazilerinin yok olmasına sebep olacak.

Mücadelenin ‘ara’ zaferi

Hatırlanacağı gibi Avusturyalı yaşam savunucuları da uzun bir süredir Viyana havalimanı genişlemesine karşı kampanyalar yürütüyordu. Konunun özellikle iklim değişikliği ile bağlantısını göstermek için Viyana’da eylemler düzenleyen System Change, Not Climate Change! ekibinden ulaştığımız Lena, karar hakkında temyiz yolunun açık olduğunu belirterek rehavete kapılmadan mücadeleye devam ettiklerini belirtti. Kalkınmacı söylemin popülist bir siyasi taban yaratmak için kullanıldığını belirten Lena KOS Medya’ya verdiği demeçte şöyle dedi:

“Özellikle havacılık sektörünün ekonomik büyüme ve iş olanağı retorikleri kamuoyu üzerinde ciddi bir etkiye sahip. Bizler de buna karşı basını kullanarak, kendi sosyal medya kanallarımızı aktif tutarak, iklim değişikliği ile havacılık arasındaki bağlantıyı eylemlerimizle, havalimanına yakın bir bölgede gerçekleştireceğimiz iklim kampımızla ve kamuoyu tartışmalarında gündeme getirerek havacılık sektörünün iddialarını çürütmeye çalışıyoruz. İklim hakkında verilen sözlerin gerçekleşmesi için, gezegenimizi savunmak için değişimi gerçekleştirmekten başka çaremiz yok. Emisyonları sadece Viyana Havalimanı’na 3. pist gibi sera gazı yoğun projeleri durdurarak düşürebiliriz. İklimi değil sistemi değiştir!”

Ayrıca, Avusturya dışından da System Change Not Climate Change’ı twitter ve facebook hesaplarından takip ederek, twitter’da #HeißeLuft hashtagine mahkeme kararının neden önemli olduğunu yazarak ve ‘sonlu’ bir gezegende ‘sonsuz’ büyümenin imkan dahilinde olmadığını belirterek mücadeleye siz de destek olabilirsiniz.”

system change not climate change

Geçtiğimiz Eylül sonu – Ekim başında gerçekleşen havalimanlarına karşı Küresel Eylem Haftası’nda System Change Not Climate Change’in Viyana Havalimanı’nda gerçekleştirdiği eylemden. Ayrıntılar için : Havacılık sektörüne karşı Londra ve Viyana’da eş zamanlı eylem

Kuzey Ormanları Savunması olarak, Avusturyalı yaşam savunucusu dostlarımızın verdikleri mücadeledeki bu “ara zaferi” bizler de can-ı gönülden kutlarken darısı beton kafaların 3. havalimanı aşkıyla talan ettikleri Kuzey Ormanları’na diyoruz. Mücadeleye devam!