(Çerkezköy Gazetesi / 17 Şubat 2017)

Çerkezköy Gazetesi, bir açıklama yayınlayarak kömürlü termik santrale hayır dediklerini açıkladı. Önemli bir ormanlık alanın bulunduğu Çerkezköy’ün kömürlü termik santral tehdidi ile karşı karşıya kaldığı belirtilen açıklama şöyle:

Bizler Çerkezköy Gazetesi Ailesi olarak, 64 hektarı Çerkezköy, 480 hektarı ise Silivri sınırlarında olmak üzere toplam 544 hektar üzerine konumlandırılması planlanan kömürlü termik santrale ‘Hayır’ diyoruz.

Sen de toprağına, suyuna, havana sahip çıkmak için ‘kömüre hayır’ de. Enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için kömürlü termik santraller inşa etmek yerine enerji verimliliği/tasarrufuna yönelik önlemler alınmalı, enerji üretim yatırımlarında yenilenebilir enerji tesislerine öncelik verilmeli.

Önemli bir ormanlık alanın bulunduğu Çerkezköy kömürlü termik santral tehdidi ile karşı karşıya. Her geçen gün yeni bir termik santral yatırımının duyurusu yapılıyor. Enerjide dışa bağımlı olduğumuz gerekçesiyle inşa edilen bu santrallerde ise ithal kömür kullanılabiliyor.

Kömürlü termik santrallerine neden ‘Hayır!’ diyoruz?

Kömürlü termik santraller neden oldukları hava kirliliği nedeniyle solunum sistemi, kalp – damar sistemi hastalıklarına, kanser ve sinir sistemi hastalıklarına neden oluyor. Kömürlü termik santraller bulundukları yerde neden oldukları sağlık etkileri nedeni ile insan ömrünü 10 yıl kısaltıyor. Kömürlü termik santraller neden oldukları zehirli gazlar ve uçucu küllerle, asit yağmurları ile tarım arazilerinin verimini düşürüyor, su kaynaklarını kirletiyor.

Planlanan kömürlü termik santral projelerinin etkileri hava, su, toprak varlıklarına etkileri bakımından kümülatif olarak değerlendirilmiyor. Enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için kömürlü termik santraller inşa etmek yerine enerji verimliliği/tasarrufuna yönelik önlemler alınmalı, enerji üretim yatırımlarında yenilenebilir enerji tesislerine öncelik verilmeli.

Konuyla ilgili haberler için:

Kömürlü termik santraller Türkiye’nin tarım arazilerini karartıyor

Kömürlü termik santraller insan haklarını hiçe sayıyor