(Özer Akdemir / Evrensel – 17 Şubat 2017)

HES faaliyetlerinin yoğun bir biçimde sürdüğü Antalya Alakır Vadisi’nde yeni bir bitki türü keşfedildi. Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından keşfedilen bitki türüne Glaucium alakirensis (Alakır Gelinciği) adı verildi. Dünyada sadece Alakır Vadisinde yayılış gösteren Alakır Gelinciği, “Kritik Olarak Tehlike Altındaki Tür” kategorisi içerisine dahil edildi.

NESLİ TEHLİKE ALTINDA

Alakır Gelinciği, Akdeniz Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından yapılan ‘Dibek Tabiatı Koruma Alanı Florası’ adlı arazi çalışma sırasında keşfedildi. Glaucium alakirensis (Alakır Gelinciği) adı verilen tür 773 endemik türle bitki çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin ili olarak kabul edilen Antalya’nın yeni bir endemik türe daha sahip olması anlamına geliyor. Birçok endemik türe ev sahipliği yapan Alakır Vadisi ne yazık ki uzun zamandır HES çalışmaları ile kamuoyunun gündeminde.

ALAKIR’DA GEÇEN YIL DA YENİ BİR BALIK TÜRÜ KEŞFEDİLMİŞTİ

Alakır Vadisi’nin HES’lere karşı korunması için mücadele edenler yaşam savunucuları www. alakirinsesi.org internet sitesinden yaptıkları açıklamada Alakır Vadisi’nin koruma altına alınması kararının 2 yıl önce Danıştay Mahkemesi tarafından da onaylanmasına rağmen halen uygulanmadığının altını çizdiler. Açıklamada hassas ve zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olan bölgede şirketlerin HES faaliyetlerini sürdürdüğü aktarılırken, “Vadide geçen sene de yeni bir balık türü keşfedilmiş, bu yeni türe “Alakır Alası” adı verilmişti. Yargı kararları ve bilimsel keşifler ışığında vadideki canlılar geri dönüşü mümkün olmayan zararlar görmeden Alakır Vadisi acil koruma altına alınmalıdır” denildi.