(DAYKO – 17 Şubat 2017)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesine ilişkin anlaşmayı onayladı. Türkiye ile Rusya arasında imzalanan ‘Türk Akımı’ projesi 900 kilometre boyunca Karadeniz’de ilerleyecek boru hattı Kıyıköy’de karaya ulaşacak. Trakya üzerinden Saroz körfezinden Yunanistan’a ulaşacak olan proje, Istırancalar’ı ikiye bölerken, Istrancalar’da 33 km uzunluğunda, 150 mt genişliğinde kanal açılacak.

3. köprü için kesilen ağaç sayısının kat katı ağaç kesilecek olan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde, son noktayı Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin onaylayarak koydu.

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde hükümetler arası anlaşması 10 Ekim 2016’da İstanbul’da imzalanan Türk Akımı projesi TBMM Genel Kurulu’nda 2 Aralık’ 2016 da kabul edilen anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Aralık’ta onaylanmış ve 6 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından resmen yürürlüğe girmişti.

Rus devletinin resmi evrakının yayımlandığı internet portalındaki kararnameye göre Putin, Türk Akımı projesine ilişkin Türkiye ve Rusya arasında yapılan hükümetler arası anlaşmayı imzaladı. Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma tarafından bu yıl 20 Ocak’ta, Federasyon Konseyi’nde ise 1 Şubat’ta kabul edilmişti.

Türk akımı’ ile Rusya sefasını, Istrancalar cefasını çekecek..