(Evrensel – 16 Şubat 2017)

Bergama’nın Yerlitahtacı Mahallesi’nde yapılmak istenen ‘Altın Madeni Ocak İşletmeciliği Projesi’nin olumlu ÇED raporu temyizden döndü.

İzmir’in Bergama İlçesi, Yerlitahtacı Mahallesi civarında Koza Altın İşletmeleri A.Ş tarafından kurulması planlanan “Yerlitahtacı Altın Madeni Açık Ocak işletmeciliği Projesi” ile ilgili ÇED olumlu kararının iptali için açılan dava yaşam savunucuların lehine sonuçlandı.  İzmir 4.İdare Mahkemesi tarafından görülen dava, davalıların temyiz istemiyle Danıştay 14’üncü Dairesine götürülse de karar bozulmadı. İptal kesinleşti.

Dava 18 Ağustos 2009 tarihli ÇED olumlu sürecinin iptali için TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve EGEÇEP tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açılmıştı. İzmir 4’üncü İdare Mahkemesine açılan davada ÇED olumlu kararının, ÇED sürecinin Yönetmeliğine aykırı olarak yürütüldüğü öne sürülmüştü. Ayrıca, işletmecinin ekonomik çıkarının kamu menfaatinden üstün tutulduğu, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarının yok sayıldığı, hukuka aykırı olduğu belirtilmişti. İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi ÇED olumlu sürecinin iptaline karar verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve müdahilleri temyiz isteminde bulunarak davayı Danıştay 14’üncü Dairesine taşıdı. Mahkeme kararının hukuk ve usulüne uygun olup bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığı gerekçesiyle temyiz istemi reddedildi.

BÖLGEDE ORMAN KÖYLERİ, YAYLALAR VE TEMİZ SU KAYNAKLARI VAR

Kararla ilgili görüş belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Dava tutanaklarında belirtildiği gibi ÇED raporunda orman varlığının zarar göreceği, orman üzerinde yaratılacak çevresel etkinin değerlendirme dışı bırakıldığı, kaynak ve yeraltı sularına etkisinin doğru değerlendirilmediği, ekonomik açıdan kamunun zarara uğratılacağının belirtilmediği görülüyor. Altın madeni açık ocak işletmeciliği projesinin çalışma alanı çevresinde orman köyleri ve yaylalar var. Temiz su kaynakları var. Bu açıdan verilen yargı kararı son derece doğru ve haklı bir karardır. Çünkü bu bölgeye artık kirletici faktörlerin girmemesi gerektiği tescillenmiştir. Bu karar yaşama, doğaya, toprağa, suyuna sahip çıkan halkın zaferidir” dedi.

BERGAMA’YI BESLEYEN SU KAYNAKLARI KURTULMUŞTUR

Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel ise konuyla ilgili olarak; “Bu yargı kararıyla sadece Yerlitahtacı değil Kozak Yaylası da Bergama’da derin bir nefes almıştır. Bergama’yı besleyen yer altı içme suyu kaynaklarımız da kurtulmuştur. Dileğimiz Koza AŞ’nin ‘Kapukaya ve Gelintepe’ dosyaları içinde bu kararın emsal alınması, keza hepsi Kozak eko sisteminin parçasıdır” dedi. Yerli Tahtacı Mahallesi Muhtarı Veli Mantar; “Köyümüz adına çok mutlu olduk, adalet yerini buldu” dedi.