(Hazal Ocak / Cumhuriyet – 19 Şubat 2017)

İBB’nin hizmet binası yapmaktan vazgeçtiği Seyrantepe’deki arazi otel ve rezidans alanı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), hizmet binası yapmaya karar verdiği ancak daha sonradan vazgeçtiği Seyrantepe’deki arazi otel ve rezidans alanı oldu. CHP’li üyeler, teklifin İstanbullularla dalga geçmek olduğunu dile getirdi.

7 yıl önceki proje

Seyrantepe’de Türk Telekom Arena Stadı’nın hemen karşısındaki araziye İBB tüm müdürlüklerinin ve iştiraklerinin yer aldığı 60 katlı akıllı bina projesini 2010 yılında hazırladı. Seyrantepe Hizmet Binası için üç tane de ihale yapıldı. İBB projeden 2015 yılında vazgeçerek Fatih Saraçhane’de bulunan mevcut binada hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu. İBB mülkiyetinde görünen arazi ilk önce, 18 Ocak’ta, İBB iştiraki İMAR A.Ş. mülkiyetine geçirildi. İmar A. Ş. arazinin mülkiyetine geçmesinden 20 gün sonra yani 7 Şubat’ta İBB’ye bir dilekçe yazdı. Dilekçede, arazinin imar planı notlarına, AVM, rezidans, konaklama tesisleri, otel ve motel fonksiyonlarının eklenmesini istedi.

Teklifin görüşmeleri sırasında söz alan CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu “Bu teklif İstanbul halkıyla dalga geçmek gibi. Belediye Başkanlığı binasından vazgeçtik, rezidans ve AVM olsun, diyoruz. İstanbul’a yakışmıyor. Tarihiyle dokusuyla duygularıyla halka hitap edilmeli” diye konuştu. CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ da “İMAR A.Ş’ye de devredilmiş. Artık teklifler için kapıda kuyruk olur” dedi. Teklif CHP’li Meclis üyelerinin ‘ret’ oyuna karşın AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.