(Kırmızı Tilki – 22 Şubat 2017)

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Niğde Şubesi’nin Facebook hesabından yapılan bir paylaşım vatandaşların yoğun tepkisine yol açtı.

Paylaşımda Jason Hornady adında zengin bir Amerikalının av cinayeti için Niğde’ye gelip hayvanları öldürmesinden övgü ile söz ediliyor. Hornady’nin katlettiği bir dağ keçisi ile çekilmiş fotoğrafının da yer aldığı paylaşımda ülkenin en önemli doğal varlıklarının para karşılığı zengin yabancılara öldürtülmesi sanki bir turizm başarısı imiş gibi anlatılıyor.

nigde2

Niğde Doğa Koruma Müdürlüğünün Facebook hesabında yer verilen skandal sözler şöyle :

“DÜNYANIN DOLAR MİLYARDERİ, NİĞDE’Yİ DÜNYA BASININA TAŞIDI
Dünyanın en büyük mermi ve fişek üreticilerinden kabul edilen Hornady Manufacturing Company’nin dolar milyarderi sahibi Jason Hornady, av turizmi kapsamında Niğde’yi ziyaret etmişti.
Haber dünya basınına ” Dünyanın ünlü mermi yapımcısı Jason Hornady’nin Türkiye’de Niğde Çamardı Demirkazık Yaban Hayatı Sahasında Av Turizmi kapsamında Avladığı Haberin devamında, “Dünyanın en büyük kurşun ve parlama üreticisi Hornady Manufacturing Company’nin dolar milyarderi sahibi Jason Hornady, av turizminin bir parçası olarak Türkiye’nin Niğde ili Çamardı ilçesini ziyaret etti. Toros Altay tur şirketi ile av turizminin bir parçası olarak Türkiye’ye gelen Jason Hornady, ziyaretini tamamladı ve ulusal avcılık ve doğa dergisi Avfest Dergisine özel röportaj verdi. Verdiği röportajda Niğde ilinden ve Niğde şube Müdürlüğünden memnuniyetlerini belirtmişlerdir.”

Bu ifadelerden anlaşıldığı kadarıyla Toros Altay adlı bir tur şirketi Jason Hornady adlı milyarder bir Amerikalıyı hayvanları öldürme amaçlı özel bir tur ile Niğde’ye getiriyor ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Niğde Şube Müdürlüğünün yardımları ile hayvanları öldürmesini sağlıyor.

Yasal boşluklardan istifade edilerek düzenlenen bu cinayet turları en son Donald Trump’ın oğlunun Antalya’da iki geyik öldürmesi ile gündeme gelmişti. Bu işten tarafların ve kamu kurumlarının nasıl bir menfaat elde ettiği bilinmezken, Türkiye’nin doğal varlıklarını korumakla görevli bir kurumun tam aksi yönde, bu varlıkların öldürülmesi için çalışması vatandaşların tepkisini topluyor.

İlgili paylaşım üzerine vatandaşların Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Niğde Şubesi’ne yönelik tepkilerinden bazı örnekler şöyle:

Aladağlar’ın güzelim doğasını korumak yerine o eşsiz güzellikleri para babalarına peşkeş çekmekten başka ne iş yapıyorsunuz… Utanmadan bir de büyük haber gibi paylaşmışsınız… (Erdinç Yermez)

Bizim fotoğrafını çekmek için canımız çıkıyor rastlayamiyoruz.Niğde dağ keçısını para ile vurdurtarak tanınıyor.olu bir hayvanin onunde kasilarak mutluluk pozu vermek bir o kadarda canice değilmi (Ali Murtaza Doğan)

Bundan gelecek para gelmez olsun… Dünyanın ünlü yaban hayat fotoğrafçılarını davet edin. Organizasyon yapın. Fotoğraflar sonsuza dek Niğde tanıtımı yapsın… Ölüsünü değil canlısını gösterelim… (Ali Şenel)

Para karşılığı öldürülmesine izin verdiğiniz o hayvan, mahşerde hakkını aradığında, Cehennemim en derin yerinde yanmanız için ben şahitlik edeceğim. Siz de Cehennemin tanıtımına katkıda bulunmuş olacaksınız. Zebaniler de size, Cehennemi tanıttığınız için teşekkür edecek. (Selim Keskin)

Dünya basınına taşınma haberinden utanılacağına sevinen garip yurdum insanı.Umarım BİNBOĞA’nın gazabından bir gün payınızı alırsınız… (Ersin Temürcü)

Adınızın içinde ‘doğal hayatı koruma’ geçiyor. Bunun ne demek olduğu hakkında fikriniz var mı? Adam parayı bastırınca istediği herşeyi yapma hakkına sahip olabiliyor demek ki. Bu izni verenlere yazıklar olsun. (Çağın Ağın)

İşte bu kadarız. Bilim ile teknoloji ile gündeme gelemez, yaşadığımız dünya için hiçbir katkı sağlamayan bir insan sırf ünlü ya da milyarder diye göklere taşırız. Farkında olmasalar bile o ölen hayvandan hak olarak hiçbir farkı olmayan şu insanların ünlü biri görünce karaktersizleşmelerini görmek gerçekten komik. Şaşırıyor muyuz? asla ama tiksiniyoruz. Ancak av turizmi ile bir yere gelmeye çalışırsınız. (Dahlia Urku)

Bizi fotoğraf çekmeye alana sokmuyorsunuz… Bekçi gelip huzursuz ediyor… Parayı verene katliam serbest… Çok yazık. (Onat Kelebek)