(Evrensel – 22 Şubat 2017)

ORÇEV, Çaybaşı Belediyesi’nin de katılımcısı olduğu şirketin işletmek istediği taşocağı projesine tepki gösterdi. Proje için ÇED süreci başladı.

Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği (ORÇEV) Çaybaşı Belediyesi’nin de katılımcısı olduğu, ÇAYBEL Danışmanlık Taah. İnş. San. ve Tic. A. Ş.’nin işletmek istediği taş ocağına tepki gösterdi.

28.11.2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesindeki duyuruya göre taş ocağı için ÇED sürecinin başladığı ilan edildi. Çaybaşı ilçesinde yapılacak olan işletme için hazırlanan projede, “ Çınar-Kargalı ve YenicumaMahalleleri’nde, bölgede yol alt yapı, yol üst yapı vb. inşaatlarında kullanılmak üzere agrega üretimi amacıyla  “ÇAYBEL danışmanlık taah. İnş. San. ve Tic. A. Ş.” tarafından “Patlatmalı Taş (Bazalt) Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi” tarım arazileri üzerinde kurulması planlanıyor.

ŞİRKET BELEDİYE İLİŞKİSİ

03.02.2014 tarihinde yapılan Belediye Meclis Toplantısında alınan karar ise şirket ile belediye ilişkisini ortaya koyuyor. Kararda “Çaybaşı Belediye Başkanlığının iştiraki olan Çaybel Danışmanlık Taah. İnş.San ve Tic. A.Ş nin Bankalardan kullanacağı 5 Milyon TL” ye kadar nakdi ve gayri nakdi kredilere Çaybaşı Başkanlığının Çaybel Danışmanlık Taah. İnş.San ve Tic. A.Ş’ye kefalet verilmesi için Belediye Başkanı İsmet Yanık’a tam yetki verilmesi için yapılan açık oylama sonucunda oturuma katılan üyelerin oy birliğince kabul edilmiştir” deniliyor.

ORÇEV ÇAYBAŞI’NDA TOPLANTI YAPTI

Taş ocağının yapılacağı yerlerdeki mahalle muhtarlarının isteği üzerine Çaybaşı’ya giden Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği yöneticileri, muhtarlarla ve ve yöre halkıyla değerlendirme toplantısı yaptı. ORÇEV Başkanı Gül Ersan, yapılan toplantıyı değerlendirirken, “Muhtarlar ve yöre sakinleri bu projenintarım alanlarını yok edeceğini, proje alanının bitişiğindeki ve çevresindeki derelerin kirleneceğini söylüyorlar. Ocağın ruhsat alanının çok büyük olduğunu, yerleşim alanlarını kesinlikle etkileyeceğini ve yaşamlarını alt üst edeceğini, bu nedenlerle böyle bir projeye izin vermeyeceklerini söylediler. Biz de dernek olarak hem bilgilendirme hem de hukuksal konularda kendilerine destek olacağız” dedi.

DİLEKÇE İLE BİLGİ İSTENDİ

Yapılan toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak taşocağı planlaması hakkında ayrıntılı bilgi istenmesine karar verildi. Taş ocağını istemediklerini belirten yöre halkı, “Tarım arazilerimize kimseyi sokmayız, kimseye satmayız. Buralar bizim geleceğimiz” dedi.

ordu-tasocagı