(Kos Medya-24 şubat 2017)

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Ertem Suudi yatırımcıların İstanbul’un finans merkezi olması için yoğun ilgisi olduğunu açıkladı.  İstanbul Finans Merkezi’nin Suudilerin yakında kurumsal yatırımlarla, belki kurulacak yeni fonlarla özel sektörü de kapsayacak yeni fonlar ve sermaye girişlerini Türkiye’ye çekeceğini  söyledi.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre NTV televizyonunun canlı yayınında konuşan Ertem, “Körfez ülkeleri yeni çıkışlar arıyor, petrole dayalı zenginliklerinin sürekli devam etmeyeceğini onlar da biliyor ve Türkiye onlar için önemli bir çıkış, hem enerji hem finansal piyasaların değerlendirilmesi anlamında” dedi. Ertem, “İstanbul’un finans merkezi olması doğrultusunda Suudi sermayesinin çok yoğun ilgisi var. Bunun da yakında gerçekten çok kurumsal yatırımlarla belki kurulacak yeni fonlarla, özel sektörü de kapsayacak yeni fonlar ve sermaye girişleri ile devam edeceğini göreceğiz” dedi.

Arazi TOKI tarafından satışa çıkarıldı

Cumhurbaşkan Erdoğan’ın finansın  kalbi istanbulda atacak diye duyurduğu İstanbul finans Merkezi’nin arazisi 5 şubat 2017’de TOKI tarafından satışa çıkarılmıştı.  Birçok oda ve çeşitli toplumsal muhalefet grupları, yapılması düşünülen finans merkezinin İstanbul’un büyüme hızını artıracağı ve bu sebeple İstanbul’u daha da yaşanılmaz bir hale getirileceğini savunuyor.