(Kos Medya-24 Şubat 2017)

Kentsel dönüşümün rant amaçlı yapıldığı tespiti, bu sefer tam da inşaat sektörü sermayadarlarından biri tarafından ifade edildi. Anadolu Ajansının haberine göre Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Fethi Hinginar, mevcut altyapının yetersiz oluşu sebebiyle kentsel dönüşümün inşaatçılara rant sağlama aracı olarak gerçekleştiğini belirtti.

Hinginar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı İMSAD 35. Genel Kurulu’nda konuştu. Bakan Özhaseki’nin Türkiye’nin deprem risklerini ve mevcut 7 milyon adetlik riskli yapı stokunun durumunu her fırsatta dile getirdiğini aktaran Hinginar, “Ülkemizde başlatılan kentsel dönüşüm faaliyetini bizler de destekliyoruz. Ancak, yine her fırsatta şunu da anlatmak istiyoruz ki, kentsel dönüşüm, yasal altyapısı tamamlanmadan devam ettirilirse, daha çok rantsal dönüşüm olarak adlandırdığımız şekle dönüşmekte ve ülkemize yarardan çok zarar verecek boyuta ulaşmaktadır” diye konuştu.

’20-30 yılda bir çürüyen apartmanlar yapılmasın’

Hinginar, konuklar arasında bulunan Bakan Özhaseki’ye, “Kentsel dönüşüm konusunda geniş bilgi ve deneyiminiz olduğuna inanarak, çok geç kalmadan yasal altyapıyı tamamlamaya daha fazla önem vermenizi çok doğru ve olumlu bir yaklaşım olarak görmekteyiz. Başka bir deyişle bizlerin geleceğe dönük yaşam şartlarını karşılayacak konutlar üretmemiz gerekiyor. Öyle ki 20-30 yıl sonra tekrar kentsel dönüşümü konuşmak durumunda kalmayalım.” çağrısında bulundu.

Elbette inşaat sermayadarlarını temsil eden bir örgütün başkanından gelen böyle bir açıklamayı sektör içi  rantsal bir çatışmanın parçası olarak okumamız gerekiyor. Ama yine de bu çatışmanın içerisinden fırlayan bu ‘itiraf’, toplumsal muhalefetin 10 yıldır artık slogan haline getirdiği  ‘kentsel değil rantsal dönüşüm’ gerçeğini ifade etmesi açısından kıymetlidir, bir kenarda tutulasıdır.