(Murat Sevgi / Trakya Olay – 24 Şubat 2017)

Daha önce, Marmara Ereğlisi, Çorlu, Ergene ve Çerkezköy ilçeleri ile ilgili bir dekovil hattından söz etmiştim. (İlgili yazı için: Dekovil)

Bu hattın deniz kıyısındaki ucu olan Marmara Ereğlisi ilçesinde belediyenin yok sayılarak 1/1000 ve 1/5000 ölçekli plan değişikliklerinin bile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını ve liman projesinin ilçeye dayatıldığını yazmıştım. O yazıda, bu işin devamı var diye belirtmiştim ama DEKOVİL KONUSU ulusal medyada sivil toplum kuruluşlarına, belediyelerden siyasetçilere kadar herkesin gündeminde yerini aldı! Büyük ses getiren bir konuya dönüştü. Konuyla ilgili haberleri toplamakla uğraşırken koca bir klasör dolusu gazete arşivledim.

Bu dekovil merakı Türkiye’nin birçok bölgesinde aynı anda, gündeme nasıl geldi anlamak zor. Sanırım şişman dayısı olan bir iş adamı dekovil müteahhitliğe soyundu!

Şimdi, Trakya’nın bir başka köşesinde, Belgrad Ormanlarının içine saplanacak hançerin adı da dekovil.

HALİÇ-KEMERBURGAZ DEKOVİL HATTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Her yerde Her yere Metro” sloganıyla toplu taşımada büyük yatırımlara imza atılıyor. Dünyada ilk defa belediye bütçesiyle yapılan toplu taşıma yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Geçmişte önemli bir yeri olan Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı İBB Başkanı Topbaş’ın talimatıyla hayata geçiriliyor.

Haliç-Kemerburgaz dekovil hattı, geçmiş dönemlerde İstanbul’da faaliyet gösteren Silahtarağa Elektrik Santrali’yle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında kurulan tarihi demiryolu hattı tekrar hayata geçiriliyor. Proje ile Tarihi öneme sahip Haliç – Karadeniz Sahra Hattı hizmete alınarak toplu taşımaya ve turistik gezilere imkan sağlanması amaçlanıyor. 13 Ocakta ihalesi yapılacak olan Dekovil Hattı’nın inşaatı 22 ayda hizmete alınacaktı, ama ertelendi.

GÜZERGAH:

Tarihi dekovil hattı tarihi güzergâhı korunarak ilk 2 etap inşaatı başlayacak. Hat Silahtarağa bölgesinde yer alan Santral İstanbul’dan başlayıp Kağıthane deresi ve Cendere yolunu izleyerek Göktürk üzerinden Ayvad Bendi mesire alanında son bulacak.

GENEL BİLGİLER:

Hattın Uzunluğu: 25 km

İstasyon Sayısı: 10 adet

İstasyonlar: Santral İstanbul, Kağıthane, Sadabat, Cendere, TT Arena, Hamidiye, Kemerburgaz, Mithatpaşa, Ayvad Bendi ve Göktürk İstasyonları ile birlikte 1 adet depo bakım sahası yapılması planlanıyor.

Hattın Geçtiği İlçeler: Kağıthane ve Eyüp

İşin Süresi: İhale çalışmaları başlatılmış olup Sözleşmesinin yapılmasına mütakip 22 ay içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir. Güzergah boyunca 2 m bisiklet yolu ve 2 m yaya yolu yapılması planlanmaktadır.

HATTA KULLANILACAK ARAÇLAR:

Tarihi Dekovil hattının özgün araçları dikkate alınarak, nostaljik araçlarla hizmet verilmesi planlanmaktadır. Entegrasyon Noktaları; 1- Yapımı devam eden Mahmutbey- Mecidiyeköy- Kabataş Metro Hattı ile Sadabat İstasyonunda, 2- Yapımı devam eden Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı ile Silahtarağa İstasyonunda, 3- Planlanan İstinye- İTÜ- Kağıthane Metro Hattı ile TT Arena İstasyonunda olacak.

DEKOVİL HATTININ GENEL TARİHÇESİ;

İlk yapıldığı dönemde “Haliç – Karadeniz Sahra Hattı” olarak anılan tramvay hattı, 1914 yılında İstanbul’da faaliyet gösteren Silahtarağa Elektrik Santrali’yle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında kurulan demiryolu hattıdır. Faaliyete geçtiği ilk dönemlerde Zonguldak’tan çıkartılarak denizyoluyla İstanbul’a getirilen kömürü kullanan Silahtarağa Santrali, Birinci Dünya Savaşı yıllarında kömür temininde sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bu sebeple, işletmeci kuruluş olan Osmanlı Anonim Elektrik Şirketi en ucuz ve kısa yoldan kömür bulmak için birtakım çözüm önerileri geliştirmiştir. Sonuç olarak günümüzde Eyüp ilçesi sınırları içinde kalan Ağaçlı köyündeki linyit ocaklarından çıkartılan kömürün yeni ihdas edilecek bir dekovil hattıyla santrale getirilmesi yönünde karar alınmıştır. 1 Şubat 1915 tarihinde hattın ilk ayağı olan Silahtarağa – Ağaçlı arası dekovil hattının inşasına başlanmış ve ilk etabı kısa bir sürede tamamlanıp Temmuz 1915’te hizmete alınmıştır.

İhtiyaçlar doğrultusunda hattın uzaması gündeme gelmiş ve 20 Aralık 1916 günü hizmete giren ikinci etapla birlikte hattın günlük kapasitesi sekizer vagonlu yirmi dört çift katardan oluşmakta ve hat üzerinde günde ortalama 960 ton kömür taşınmaktaydı.

Göktürk ve Kemerburgaz’dan geçen hat, Kemerburgaz’da iki kola ayrılmaktaydı. 43 km uzunluğundaki hattın bir kolu Kâğıthane Deresi’ni izleyerek Uzun Kemer’in altından geçip Ağaçlı köyünde Karadeniz ile buluşmaktaydı. Diğer kol ise Belgrad Ormanı’nın içinden geçerek Çiftalan köyünde Karadeniz’e ulaşmaktaydı. Hattın Karadeniz kıyısına ulaşan her iki ucu da 5 Km ilaveyle birbirine bağlanarak Kemerburgaz’ın kuzeyinde bir ring meydana getirilmiş ve 62 Km uzunluğunda bir tramvay hattı oluşturulmuştur.

Karadeniz sahra hattı tek yönlü olarak inşa edilmiş olduğundan işletmede karşılıklı yönlerden gelen trenlerin tıkanma yaşanmadan geçiş yapabilmesi için bazı bölgelerde cep hatları yapılmıştı. Ayrıca hat güzergahındaki arazi koşulları çok sayıda köprü yapılmasını gerektirmiştir.

Hat 1922’de Ticaret Bakanlığı’na, Cumhuriyet’in ilanından sonra ise İktisat Bakanlığı’na devredilmiştir. Hattın bazı kesimlerinin kullanımı 1956 yılına kadar devam etmiş ancak zaman içinde bu kullanım da azalmıştır. Günümüzde yer yer hattın ray kalıntılarına rastlansa da hattın çoğu toprağa gömülmüştür.

Kuzey Ormanları Savunması, Haliç-Karadeniz Sahra Hattı projesinin Belgrad Ormanları’nın sonuna getireceğini belirterek” “Belgrad Ormanı’na yağmaya engel ol” çağrısında bulundu.

Kuzey Ormanları Savunması “Haliç Kemerburgaz Karadeniz Dekovil Hattı”na karşı 29 Ocak Pazar günü saat 11.30’da Belgrad Ormanı’nda basın açıklaması ve doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

Proje ile Haliç – Karadeniz Sahra Hattı hizmete alınarak toplu taşımaya ve turistik gezilere imkan sağlanması amaçlandığını söylemişti. Projenin 13 Ocak’ta yapılması planlanan ihalesi 1 Şubat’a ertelendi.

Hep sevgiyle kalın.