(Gazete DuvaR – 26 Şubat 2017)

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Karaköy’den Fındıklı’ya kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridinde inşaatı süren Galataport’a nedeniyle Karaköy Yolcu Salonu’nun yıkımına tepki gösterdi.

Hürriyet gazetesinde bugün yayımlanan “Türkiye’nin sembolüydü” başlıklı yazısında, binanın ‘ne olursa olsun’ korunması gerektiğini söyleyen Ortaylı, şöyle devam etti: “Değişen liman fonksiyonlarına aykırı hiçbir konumu yok, uyum sağlayarak hayatına devam ederdi. Ama başka örnekler gibi onu da kolayca yıktılar. Yıkanların bu binadan daha evvel yıkılan güzel görünümlü binaların adeta intikamını aldığını söyleyebiliriz. İstanbul’a eskinin yerine hoyratça yeni bina diken her mimarın bu manzaradan ibret alması lazım.”

Zamanında Mimar Sinan’a ait mescitlerin “Yol yapacağım” diye yıkıldığını hatırlatan Ortaylı, yazısını şöyle bitirdi: “‘Efendim, bina tehlike arz ediyor, mail-i inhidam (çökmeye meyilli)’ sözü bu şehrin her binasına uygulanabilir. Arkadaki otelleri, gökdelenleri ve stadyumu görmeden Dolmabahçe Sarayı için de aynı raporu verebilirsiniz. Karaköy Yolcu Salonu’nun ne kadar güzel bir eser olduğu tartışılır. Yalnız o sıradaki daha çirkin eserler ve Fındıklı’nın diğer gökdelen gecekonduları ortada durdukça insanlar artık eskiyi arar oldular. Bu eser tescilli yapı; gerçi gudubet İstanbul Belediye Sarayı da tescillidir. Yine de bazı yapıları çok abartmadan yeniden kullanmanın yolu araştırılmalıydı.”

Cumhuriyet tarihinin önemli mimari eserlerinden Karaköy Yolcu Salonu geçen hafta proje kapsamında yıkılmıştı. Binanın sadece yol kısmında bulunan küçük bir kısmı ayakta kaldı.

karaköy yolcu salonu yıkım

Yıkımdan sonra…