(KOS Medya – 27 Şubat 2017)

Dev bir şantiye alanına dönen İstanbul cadde ve sokaklarında terör estiren hafriyat kamyonları tarafından ezilerek hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin soruşturmasında İBB ve İSTAÇ A.Ş. “birlikte kusurlu” bulundu. Dere Ailesi tarafından son gelişme ile ilgili  hazırlanan basın bülteninde şöyle;

10 ay önce Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda, hiçbir önlem alınmadan gerçekleştirilen Kurbağalıdere dip temizliği çalışmaları sırasında İBB’ye ait hafriyat kamyonunun altında kalarak can veren Şule İdil Dere soruşturmasında İBB ve kamyon şoförünün de bağlı bulunduğu İSTAÇ A.Ş. “müteselsilen kusurlu” (birlikte kusurlu) bulundu. İki kurumu kusurlu bulan bilirkişi raporunun ardından sorumluların yargılanması için İstanbul Valiliği’nden izin bekleniyor.

12 Mayıs 2016 tarihinde Kadıköy Yoğurtçu Parkı yaya-bisiklet yolunda hafriyat kamyonu tarafından ezilerek öldürülen Şule İdil Dere (23) soruşturmasında bilirkişi raporu tamamlandı. Ocak 2017’de tamamlanan İş Sağlığı Güvenliği bilirkişi raporuna göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve iştiraki İSTAÇ A.Ş. “müteselsilen kusurlu” (birlikte kusurlu) bulundu. İki kurumun yetkilileri ve şoför (Mümin Kılıç) “asli kusurlu” bulundu. Aynı raporda Şule İdil Dere için “kusurlu değil” denildi.

YogurtcuParki_2017

SORUMLULARIN YARGILANMASI İÇİN İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN YARGILAMA İZNİ BEKLENİYOR

Şule İdil Dere’nin canını alan kamyonun İBB’ye ait olduğu, kamyon şoförünün İBB iştiraki olan İSTAÇ A.Ş. çalışanı olduğu Savcılıkça belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İSTAÇ A.Ş. ile yürüttüğü Kurbağalıdere dip temizliği çalışmasında detaylı iş planı yapıldığı halde bu plana yaya can güvenliği tedbiri alınmasının dahil edilmediği görüldü. Savcılık, kusurlu bulunan İBB personeli arasında devlet memuru olan yetkililerin yargılanabilmesi için İstanbul Valiliği’ne başvurdu.

Şimdi tüm gözler yargılama izni için başvuruya cevap vermesi beklenen İstanbul Valiliği’ne çevrildi. Valiliğin yargılama izni vermesi halinde devlet memuru olan sorumlular da dahil edilerek iddianame hazırlanması ve davanın açılması mümkün olacak.

SuleIdilDere_2015_BabalarGunuKahvaltisinda

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şule İdil Dere’nin hayatını kaybettiği çalışmayla ilgili bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmadı. İBB kamyonu ve kamyonu kullanan İSTAÇ A.Ş. bugüne kadar herhangi bir sorumluluk almadı, kurum içinde sorumluların saptanabilmesi için herhangi bir soruşturma açmadı. Ailenin avukatları aracılığıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan yazılı başvuru ve Savcılıktaki soruşturmanın genişletilmesi talebi üzerine 9. ayda sorumlular saptanabildi ve ifadeleri alındı.

İfadeleri alınanlar arasında bilirkişi raporuna göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’nden işveren vekili kabul edilen 3 üst düzey yetkili dahil 4 kişi asli kusurlu, 1 kişi tali kusurlu bulundu.

Yine bilirkişi raporunda çalışmayı İBB ile yürüten İSAÇ A.Ş. İSTANBUL ÇEVRE YÖNETİMİ SAN. VE TİC. A.Ş.’den işveren vekili üst düzey yetkilinin de arasında olduğu 2 kişi asli kusurlu, bir kişi tali kusurlu bulundu.

OlayYeri_Kroki

 “ÖNLEM ALINSAYDI ŞULE İDİL HAYATTA OLACAKTI”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kurbağalıdere’de dip temizliği planı kapsamında yaya can güvenliği tedbiri almadığı da bilirkişi raporuyla ortaya çıktı. Bilirkişi raporunda “İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü asıl işveren sayılacağı, yüklenici İSTAÇ A.Ş.’nin altişveren sayılacağı, birlikte yaptıkları iş ve işyeriyle ilgili İş Sağlığı Güvenliği önlemlerini almaları gerekirdi” denilerek “zorunlu olan İş Sağlığı Güvenliği önlemleri alınsaydı böyle bir elim kaza yaşanmamış olabilirdi” denildi.

Raporda, “kazanın asıl nedeninin kazaya sebep olan işyeri ortamının risk değerlendirmesi yapılmadığı, tehlikelerin ortadan kaldırılmadığı” belirtilerek işi planlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici İSTAÇ A.Ş.’nin “yayalar ile birlikte kullanılan yolda yayaya çarpmanın büyük risk olarak ilk başta yer alması dikkat çekici olup tedbir alınması en önemli risk gruplarından biri olduğu, gerekli işaret, tabela ve talimatların yazılmadığı, kamyon için yolun bölünmediği, … önlemlerin alınmadığı, tehlikeli bölgeleri sınırlandırmadığı ve işaretlemediği” sonucuna varıldı.

Soruşturma aşamasında bu gelişmeler yaşanırken, çalışmaların sürdüğü Kurbağalıdere-Yoğurtçu Parkı’nda hafriyat taşımak için tek yolun Şule İdil Dere’nin hayatını kaybettiği yaya-bisiklet yolu olmadığı da görüldü. İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü, balçık taşıma işini Şule İdil Dere’nin hayatını kaybetmesinden sonra deniz yoluyla yapmaya başladı.

Idil_AnitPlaket_Eylul_2016

İDİL’İN AİLESİ: “10 AYDIR KİMSE YARGILANAMIYOR”

Şule İdil Dere’nin hayatını kaybetmesinin ardından geçen 10 aydır sorumluların yargılanmasını bekleyen Ailesi; “Bu durumu anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz. Bize “sabırlı olun” diyorlar. “Yargılama henüz başlamadı. Yargının işleyişi böyledir. Yargılamanın kuralları vardır hukuk içerisinde kalın” diyorlar. Öyle de yaptık, sabrettik. 10 ay oldu. Biz sabrederken, biz adalet arayışımızı sürdürürken İstanbul’da kamyonlar bir yılda 20. canı aldı.

Olayın oluş şeklinin, sorumluların bu kadar açık ve belli olduğu bu olayda davanın başlamamasını, İBB ve İSTAÇ A.Ş.’nin suçu birbirine atmasını, savcılığın “hazırlık soruşturması devam ediyor” açıklamasını sabırla takip ediyoruz. Ancak iki ay sonra 1 yıl olacak. İdil’i bizden bir şehrin büyükşehir belediyesi 3 dakikada aldı, 1 yılda bu şehrin belediye başkanı ve valisinin sorumluların yargılanması için 10 ay beklemesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Davanın başlamasına kadar geçecek bundan sonraki zamanın adaletin yerini bulmasına mı yoksa sorumluların sorumluluklarının silikleştirilmesine mi yarayacağını kestiremiyor, geçen zamanın sorumsuzluğu beraberinde getireceği endişesini yaşıyoruz”. dedi.