Okuma süresi: 3 dakika

(KosMedya, 1 Mart 2017)

Kamuoyunda “havuz medyası” olarak bilinen basın organlarından Sabah, bugün (1 Mart 2017) Twitter sayfasından 3. havalimanı inşaatıyla ilgili bir gelişme paylaştı. Sabah, Kuzey Ormanları’nın ağaç varlığının ciddi bir kısmı yok edilerek inşaatı sürdürülen 3. havalimanı projesini “sis bile durduramadı” diyerek övdü.

sissabah

Sabah’ın övgüyle bahsettiği bu “durdurulamazlık”, havalimanı gibi çok sayıda kritik teknik hesaplamaların gerektiği (ama 3. havalimanı projesi için yapılmayan ve bilinçli olarak yanlış noktalarda yapılan ölçümlerin kullanıldığı) havalimanı projesi için aslında uçuş güvenliği riski anlamına geliyor.

Yakın zamanda, KOS’un ekosistemsel, toplumsal ve ekonomik yıkıcılığını anlattığı, ve bir Hollanda firmasının çekildiği havalimanı projesi, bölgenin iklim özellikleri açısından büyük uçuş güvenliği riskleri taşıyor.

KOS 3. Havalimanı Proje Raporu, Sabah’ın övdüğü uçuş güvenliği riskini anlatmıştı

Proje, hava sahası açısından İstanbul’un kuzeyinde yer alan köyler Yeniköy, Karaburun, Ağaçlı ve Kısırkaya bölgelerine uzanıyor. Mart 2015’te yayınladığı ve bir çok meslek odasının proje üzerine hazırladığı rapordan bilgileri içeren KOS 3. havalimanı raporu da bu konuyu işlemişti. Raporda görüşleri yer alan İTÜ Uzay ve Uçak Mühendisliği Fakültesi Meteoroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun, Karadeniz kıyılarının dünyanın en sisli kıyıları olduğunun altını çiziyor.

sis1

Kadıoğlu şunları ekliyor: “3. Havalimanı projesi sadece sulak bir bölge üzerinde değil aynı zamanda Karadeniz’in de kıyısındadır. Karadeniz kıyısından taşınan sis, bölge nemli olduğu için besleneceğinden burasının sisli bir havalimanı olacağı kesindir. Bu durum, rüzgârların yönüne aykırı inşa edilmiş pistlerle birlikte düşünüldüğünde iniş kalkışlarda gecikmeler, sorunlar, pistten çıkmalar, divertler (başka bir havalimanına yönlendirme) iniş ve kalkışlarda, özellikle inişlerde tehlikeler yaşanacak ve havalimanı işlevsel olamayacaktır”

3. havalimanı projesi, tüm dünyada ve Türkiye’de (ve doğal olarak çok yoğun olarak da İstanbul’da) etkisi keskin olarak hissedilen ve hayatı alt üst etmekte olan iklim değişikliğine de büyük katkısı olmuş ve olacak olan bir proje. Yok ettiği orman ve sulak alan ekosistemi ve yerine koyacağı ısı adacıkları, ve salınmasına sebep olacağı CO2 ile, 3. havalimanı projesi İstanbul’u yaşanmaz hale getirecek katil projelerden biri. 3. havalimanı projesi, 3. köprüyü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu’nun devasa ormansızlaştırma, CO2 salımı ve yapılaşma etkileriyle de birleşerek, senelerdir belirttiğimiz “bildiğimiz İstanbul’un sonu” tanımını eyleme geçiriyor.

İklim değişikliği, beklenmedik hava olayları, kuş göçleri ve yolcu güvensizliği

Proje alanının neredeyse yediği Yeniköy’ün komşusu Karaburun köyünde, 25 Eylül 2016’da hortum görüntülendi. 3. havalimanı, dünya genelindeki uçuşlar için bir “hub” (geçiş/dağıtım noktası) olarak da planlanıyor. Yani tüm dünyadan insan taşıyacak olan uçaklar, Karadeniz kıyılarının fırtına ve yoğun sis gibi olağan ve hortum gibi de beklenmedik hava olaylarıyla da burun buruna gelecek.

karaburun hortum
Kuzey Ormanları kadim kuş göç yollarının da önemli bir geçiş koridoru. Haberlerini Atatürk Havalimanı’nda da çok gördüğümüz kuş çarpma vakaları, yaban kuşların göç zamanlarında bu projede de çok fazla karşımıza çıkacak.

kuşgöç

Görsel KOS 3. havalimanı proje raporundan. Alındığı ‘’Germany from above-stork migration” başlıklı videonun tamamını izlemek için: https://vimeo.com/45832484