(Silivri’de Haber – 2 Mart 2017)

Dün Silivri Çevre Derneği Çay Bahçesinde, Silivri Çevre Derneğinden Ali Korsan, Ertuğrul Akçaoğlu, Adem Akıncıoğlu, Ahmet Yücegök, Müge Cesur Özmen, Eyüp Mar, Nihat Özkök, Kazım Ersözlü, Yavuz Dirik, KOS – Kuzey Ormanları Savunması’ndan Yaşar Mersin, Selen Arıkan, Başar Toros, Çağdaş Öztürk, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Silivri Şb. Bşk. Mübeccel Çeşmecioğlu, Silivri Kadın Girişimciler Derneğinden Nursel Erel, Diş Hekimleri Odası temsilcisi Neşe Elmas, Harita Mühendisleri Odası temsilcisi Süheyl Kırkıcı, ve basın mensupları Cem Güner, Hazal Başaran, Fatma Sarıbıyık Yıldırım ve Baki Çifçi ile Silivride yapılmak istenen kömürlü termik santral hakkındaki toplantılarımızın bir yenisini yaptık.

Toplantımızda son toplantıdan bu güne kadarki gelişmeleri özetledikten sonra yapılmak istenen kömürlü termik santrala karşı mücadelemizin yeni adımları konuşuldu. Daha sonra Greenpeace’den Reşit Elçin’in de katılımıyla devam eden toplantıda 6 Mart Pazartesi günü saat 11:00 de muhtarlar derneğinde muhtarları ziyarete ve termik santral ile ilgili son gelişmeleri aktarmaya karar verildi.

Aynı gün, muhtarlarla görüştükten sonra Çayırdere köyüne gidilmesine, termik santrallar ve söz konusu alanın acil kamulaştırılması ile ilgili bakanlar kurulu kararı hakkında köylüleri bilgilendirmeye ve kamulaştırmaya karşı olanların nasıl dava açacaklarını açıklayacak bir sohbet yapmaya karar verildi.

16998041_1657642937864763_8656704946684758156_n

Toplantı bittikten sonra KOS’tan ve Greenpeace’den arkadaşlarla birlikte Silivri Belediyesine gidildi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Has ile görüşüldü. Bakanlar Kurulunun ilan ettiği kamulaştırılacak bölgede kalan parsellerin sahiplerinin isim listesini almak için gittiğimiz belediyede kamulaştırma kararının çıkmasından bu yana bugün sekizinci gün olmasına ve dava açabilmek için yalnızca 22 gün kalmış olmasına rağmen hiçbir çalışma yapılmamış olduğunu gördük. Sekiz gündür hazırlanmamış olan listenin bir-iki gün içinde hazırlanacağını söylediler.

17098669_1657643061198084_837755430110655866_n

Belediyeden listeyi alamamış olmamıza rağmen yine de Çayırdereye gidelim diyerek yola çıktık. Çayırderede muhtar Mustafa Dönmez ve Halil Günal ve diğer köylülerle sohbet ettik. Kamulaştırma kararına karşı dava açabileceklerini anlattık. Kamulaştırma alanında tarlası olduğunu söyleyen birkaç kişi dava açmaya hazır olduklarını ve akşam üzeri gelip anlatırsak daha fazla köylünün dava açabileceğini söylediler.

Pazartesi günü tekrar gidip daha geniş bir şekilde konuşmak üzere köyden ayrıldık