(KOS Medya – 5 Mart 2017)

Kuzey Ormanları’nı talan eden emlak – inşaat projesi 3. havalimanı bitmeden bölgedeki konut fiyatlarında %70’in üzerinde artış görüldü.

Ulaşım projesi olarak takdim edilen ancak ÇED raporlarında ve iktidar ve sermaye mensuplarının demeçlerinde vurgulandığı gibi asıl amacın Aerotropolis / Havalimanı Kenti kurularak İstanbul’un kuzeyini çekim ve cazibe merkezi yapmak olduğu 3. havalimanı projesi, güzergahında kalan satılık konut fiyatlarını şimdiden yükseltti. Evrensel‘in sahibinden.com’un Emlak Endeksi 2017 Ocak ayı verilerine dayandırdığı haberinde 3. havalimanı güzergahında satılık konutlarda metrekare fiyatlarında son üç senede yüzde 72’lere varan artış görüldü.Verilere göre, satılık konutlarda metrekare fiyatlarında son 3 senede en büyük değişimin görüldüğü ilçe, yüzde 72,2 artış ile Arnavutköy oldu ve ortalama metrekare fiyatı 2.612 TL olarak belirlendi. Kiralık konutlarda yaşanan artış ise daha az oldu. İlçede kiralık konutlarda metrekare fiyatları yüzde 6.4 oranında yükselerek 8 TL’ye ulaştı.

Çatalca’da ise satılık konutlarda metrekare fiyatlarında son 3 senede yüzde 55.7 oranında artış oldu ve ortalama metrekare fiyatı 2.223 TL olarak belirlendi. İlçedeki kiralık konutlarda metrekare fiyatları ise yüzde 35.8 arttı ve ortalama 8 TL oldu.

3.havalimanın geçtiği bir diğer ilçe olan Eyüp’te ise satılık konutlarda metrekare fiyatları son 3 senede yüzde 50.2 oranında artarak 5.437 TL’ye ulaştı. Kiralık konutların metrekare fiyatlarındaki artış ise yüzde 11.5 ile ortalama 17 TL oldu.