(KOS Medya / Foto: Salih Ortaçay – 7 Mart 2017)

2 seneyi aşkın bir süredir Sakarya – Kaynarca’da eşsiz Acarlar Longozu’na yapılmak istenen Makinacılar Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı mücadele veren Kaynarcalılar mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını davulla zurnayla kutladı

 

Lahanasıyla ünlü Kaynarca, 2014 Eylül’ünde Acarlar Longozu’na yapılmak istenen Makinacılar Organize Sanayi Bölgesi’ne ÇED olumlu kararı alınmasıyla mücadeleye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise ÇED olumlu kararına karşı köylülerin açtığı iptal davasında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. 5 Mart’ta bölgede bulunan lahana tarlalarında basın açıklaması gerçekleştiren Kaynarca köylüleri hem kazanımlarını kutladı hem de “mücadeleye devam!” dedi.

kaynarca osb17

Kuzey Ormanları Savunması’nın da destek verdiği basın açıklaması, lahana tarlalarına yürüyüşle başladı.  “OSB’ye, topraklarımızın gaspına,kaynarca osb15 Acarlar Longozu’nun yok oluşuna, doğamızın kirlenmesine lahana aşkına HAYIR” pankartıyla yürüyen yaşam savunucuları tarlalarda davullu zurnalı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Mart 2014’te OSB için ısmarlama hazırlanan ÇED olumlu kararı ile bereketli tarım toprakları için ölüm fermanı ilan edildiği belirtilen açıklamada köylülerin “bu fermanı kabul etmeyişleri” ve mücadeleleri anlatıldı. 13 kişi başlatılan mücadelenin verimli tarım topraklarını, bölgenin doğal harikası Acarlar Longozu’nu savunmak için olduğunun altı çizilen açıklamada ayrıca OSB yapılırsa bölgenin komşu Dilovası gibi çevre ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya geleceği de belirtildi.

Açıklamada OSB için açılan davada “ÇED yalanları bilirkişi tarafından da görülmüş, buraların tarım yapılan topraklar olduğu ifade edilmiş, bu OSB yapılırsa Acarlar Longozu ve havzanın geri dönülmez doğa tahribatına uğrayacağı bu uzmanlarca da tescil edilmiştir. Bu kararla dava sonuçlanana kadar topraklarımıza tek bir çivi dahi çakılamaz. Bugün gelinen olumlu tablo bölge köylerimize de umut ışığı olmuştur. Bu olumlu kararla birlikte 13 kişi ile çıktığımız bu haklı mücadelemiz diğer köylülere de örnek oldu ve OSB’ye karşı onlarca yeni ÇED ve Yer Seçimi iptali davası açıldı. Güçlenerek ve çoğalarak yolumuza devam ediyoruz.” dendi.

kaynarca osb14 kaynarca osb7 kaynarca osb6 kaynarca osb5

 

Basın açıklaması sonunda “Biliyoruz ki bir takım çıkar çevreleri bizim hukuksal kazanımlarımızı engellemek için hukuka kirli siyaseti bulaştırıp, bağımsız yargıya müdahale etmeye yeltenmeye çalışacaklardır. Köylüleri, toprak ve doğa savunucularını bu günlerde daha uyanık olmaya davet ediyoruz.” dendi. Basın açıklaması “Topraklarımızın gaspına, çevremizin ve doğamızın kirletilmesine, Acarlar Longozu’nun yok edilmesine, Makinacılar OSB’ye HAYIR diyoruz!” denerek sonlandı.

kaynarca osb18 kaynarca osb2

Basın açıklaması tamamı şöyle:

2014 yılından beri ata topaklarımıza musallat olan Makinacılar OSB’ye karşı yürüttüğümüz haklı ve yaşamsal mücadelemiz kararlılığımız ve kazanımlarla devam ediyor. 11 Eylül 2014 tarihinde yalanlar ve sahte bilgilerle dolu, ısmarlama hazırlanmış ÇED olumlu kararı ile bereketli tarım topraklarımızın ölüm fermanı ilan edilmişti.

Biz bu fermanı kabul etmedik.

kaynarca osb9 kaynarca osb8

Kaynarca köylüleri olarak bereketli tarım topraklarımızın gasp edilmesine karşı 13 kişiyle yola çıktık. Köylerimizde toplantılar yaptık. Bu belayı anlamaya ve anlatmaya çalıştık. Topraklarımızın ölüm fermanı ilanı öğrendiğimiz andan itibaren hukuksal mücadeleye giriştik. Çünkü gördük ki bizim yılda 3 defa ürün aldığımız, sulama yaptığımız topraklarımız, çorak, taşlık, verimsiz tarım dışı alan olarak gösterilmiş. Yaklaşık bin yıldır ekip biçtiğimiz, başata İstanbul olmak üzere ülkemizin bir çok kentine tarımsal ürün sağladığımız bu toprakların gerçek değerini ortaya koymak istedik. Baktık ki bu bölge sadece verimli toprakların olduğu değil aynı zamanda çok güzel doğa harikalarının oldu da bir bölge. Bölgemizin tek longozu olan Acarlar Longozu ile de birleşik bir havza. Yapılması planlanan OSB’nin Acarlar Longozunu’da kirleteceğini gördük. Çünkü longozu besleyen ana dereler OSB alanı içinde yer almaktadır. Ayrıca OSB’nin Kaynarca kent merkezinin dibine inşa edilecek olması çevre ve sağlık sorunlarını tıpkı komşu kentimiz Dilovası’nda olduğu gibi artıracağını düşündük.

Düşündük, taşındık, uzmanlara danıştık, fikir aldık ve ÇED raporunda ilan edilen yalanlara karşı ÇED olumlu kararının iptali ve yer seçimi iptali davasını Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nde avukatımızın öncülüğünde açtık.

Biz köylüler topraklarımızı savunmakla uğraşırken birileri başaramayacağımızı, kaybedeceğimizi söylüyorlardı ama biz ata topraklarımızı kaynarca osb4savunmaktan vazgeçmedik. Bugün burada sizlere mutlu ve umut dolu bir haber vermek için bir kez daha toplandık. Açtığımız davada tam da bizim yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı, bilirkişilerin olumlu raporları ile mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Yani ÇED yalanları bilirkişi tarafından da görülmüş, buraların tarım yapılan topraklar olduğu ifade edilmiş, bu OSB yapılırsa Acarlar Longozu ve havzanın geri dönülmez doğa tahribatına uğrayacağı bu uzmanlarca da tescil edilmiştir. Bu kararla dava sonuçlanana kadar topraklarımıza tek bir çivi dahi çakılamaz. Bugün gelinen olumlu tablo bölge köylerimize de umut ışığı olmuştur. Bu olumlu kararla birlikte 13 kişi ile çıktığımız bu haklı mücadelemiz diğer köylülere de örnek oldu ve OSB’ye karşı onlarca yeni ÇED ve Yer Seçimi iptali davası açıldı. Güçlenerek ve çoğalarak yolumuza devam ediyoruz.

Bizler bu ülkede sanayiye ve üretime karşı değiliz. Memleketin birçok noktası sanayi faaliyetleri için uygundur. Buralarda bu faaliyetler yürütülebilir. Bizler hayatımızın olmazsa olmazı olan havanın, suyun, toprağın, ormanların yani yaşamın kendisinin rant ve talan yoluyla yok edilmesine karşı çıkıyoruz. Eğer binlerce yıldır üretim yaptığımız bu bereketli topraklar yok edilirse bu ülke ne yer ne içer? Lezzeti ile ün salmış lahanalarımız bu topraklar olmadan nasıl yetişir, nasıl sofralarımıza gelir? O yüzden bu OSB’ye hayır diyoruz. Lahanamızın tadını bilen İstanbullular da buna hayır der. Hafta sonları şehrin gürültüsünden, kirliliğinden kaçıp soluğu Acarlar Longozu’nda alan Sakaryalılar da bu buna hayır der.

Bizler Kaynarca köylüleri olarak hukukun bağımsızlığına ve üstünlüğüne inanarak bu haklı davamızı kazanacağız. Biliyoruz ki bir takım çıkarkaynarca osb12 çevreleri bizim hukuksal kazanımlarımızı engellemek için hukuka kirli siyaseti bulaştırıp, bağımsız yargıya müdahale etmeye yeltenmeye çalışacaklardır. Köylüleri, toprak ve doğa savunucularını bu günlerde daha uyanık olaya davet ediyoruz.

Son olarak bir kez daha;

Topraklarımızın gaspına,

Çevremizin ve doğamızın kirletilmesine,

Acarlar Longozu’nun yok edilmesine,

Makinacılar OSB’ye Hayır diyoruz.

kaynarca osb13