KOS - Medya

Published on Mart 11th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

Kuzey Marmara Otoyolu’nda bir sene dolmadan yarıklar açıldı

(KOS Medya – 11 Mart 2017)

kmo - yol aşınma2

Kış şartlarında buzlanmaya karşı kullanılan tuz ve solüsyonun kimyasal etkisiyle yollar bozuldu.

3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolunu kullanan sürücüler aniden daralan şeritlerle karşılaşıyor. 4 şeritli otoyolun birden bire tek şeride inmesi araçlar için tehlike oluştururken, günlerdir yaşanan bu sorunun nedeni anlaşıldı: Bazı viyadük genleşme derzlerinde yaşanan erozyon.

İstanbul’un kuzeyini emlak / inşaat rantına açma projesi Kuzey Marmara Otoyolu’nda birinci senesi dolmadan bakım çalışmaları başladı. Tepeden inme şekilde plansız programsız başlayan, hukuki süreçleri baypas ederek tamamlanan 3. köprü ve KMO’nun 64 viyadüğünün güvenlik bariyeri olmayan, etrafı tamamen açık 3 viyadüğünde genleşme derzlerinde erozyon rastlandı.  Normalde 3 yıl arayla yapılması gereken bakım ve onarım bu nedenden dolayı erkene alınmak zorunda kaldı.

Otoyol ile viyadüğü birbirine bağlayan genleşme derzlerinde aşınmanın meydana gelmesinin sebepleri ise kış şartlarında buzlanmaya karşı kullanılan tuz ve solüsyonun kimyasal etkisi, etrafında açık vadiler bulunan bu viyadüklerin normalden çok rüzgar alması ve nihayetinde ağır tonajlı araçların uyguladığı baskı.

IŞIKLANDIRILMAYAN TABELALAR GÖRÜNMÜYOR

DHA’nın haberine göre bu genleşme derzlerindeki bakım çalışmalarından dolayı otoyolda iki yönlü olarak sık sık değişen şerit daraltma uygulaması yapılıyor. Gün içindeki çalışmanın durumuna bağlı olarak her iki yönden toplam 8 şerit 2 şeride indirilirken, sadece dubaların ayırdığı tek bir geliş – gidişli yol kullanılıyor. Elektronik uyarı levhaları ve uyarı yazısı bulunan araçlar, hızlı seyreden sürücüleri daraltılan yola yönlendiriyor. Ancak bu daraltma sırasında kullanılan seyyar dubalar ağır tonajlı araçların rüzgarıyla devriliyor. Ani daralma otoyolda seyreden küçük araçlar için görünmez bir tehlike doğuruyor. Özellikle TIR’ların görüş açısını kapattığı otomobiller, aniden daralan yolda tehlike ile karşı karşıya kalıyor. Otoyoldaki bir başka sıkıntı da bilgi tabelalarının okunma zorluğu ve yetersizliği. Sabit tabelaların ışıklandırılmaması sürücülerin görüşünü de olumsuz etkiliyor.
kmo - yol aşınma

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑