(Kos Medya-17 Mart 2017)

Inşaat sektöründe yaşanan durgunluktan çıkış yolu yaratabilmek için seferber olan AKP iktidarının 1 milyon dolara vatandaşlık kampanyası da inşaatçıları memnun etmedi. Dünya’dan Leyla İlhan’ın yaptığı habere göre gayrimenkul sektörü, yabancıya satışların yeniden artması için 1 milyon dolarlık ev alana verilen vatandaşlık bedelinin 250 bin dolar seviyesine çekilmesini bekliyor. Amaç her zaman olduğu gibi ülkenin toprağını suyunu havasını satıp, inşaatçılara kaynak aktarımını sorunsuz bir şekilde devam ettirebilmek.

Hatırlanacağı üzere AKP hükümeti,1 milyon doların üstünde gayrimenkul alan, 2 milyon dolarlık yatırım yapan ya da 3 milyon dolar mevduat hesabı açan yabancılara TC vatandaşlığı verilmesini 12 ocak 2017 ayında çıkardığı bir yasayla düzenledi. Yabancıya konut satışını cazip hale getirmek amacıyla yapılan bu düzenlemeye karşın yabancıların Türkiye’den aldıkları gayrimenkul alımlarında bir yükseliş yaşanmadı.

Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alımlarını değerlendiren Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, son zamanlarda yabancıların alımlarını Anadolu Yakası’na kaydırmaya başladığını anlattı. Anadolu Yakası’nda özellikle Bağdat Caddesi bölgesinden daire aldıklarını aktaran Başarır, ancak yabancıya konut satışını arttırmak için 1 milyon dolarlık daire alana verilen vatandaşlığın halihazırda çok teşvik edici olmadığını dile getirdi. Türkiye’de fiyatı 1 milyon dolar olan daire sayısının az olduğunu bu fiyata satılan daire sayısının en fazla 2 bin adet olduğunu savunan Başarır, “1 milyon dolar dünyada zenginlik ifadesi ve bu kitle dünyanın pek çok ülkesinde konut alma ve uzun süre kalma gücüne sahip” dedi. Dolayısıyla sektörde satışların artması için bu rakamın düşürülmesi gerektiğini ifade eden Başarır, “Eğer vatandaşlık için verilen rakamda bir düzenleme yapılamıyorsa, 250 -300 bin dolarlık daire karşılığında 5 yıllık oturma izni verilebilir” dedi.

Başarır, yabancıya oturma izni için fiyatların 250- 300 bin bandına indirilmesi halinde Türkiye’de sadece bu yıl 500 bin konutun yabancıya satılabileceğini söyledi. 250 bin dolardan satılması halinde Türkiye’ye 125 milyar dolar bir döviz girdisi sağlanabileceğini Başarır, “Ancak hala 10 milyar dolarlar hedefiyle hareket ediyoruz” yorumunu yaptı. Türkiye’nin özellikle Arap ülkeleri için rol model konumunda olduğunu belirten Alptekin Başarır, “Bu nedenle Türkiye’de ev almayı çocuklarını okutmayı önemsiyorlar. Biz bu imkanı verirsek üniversitede okuyan yabancı sayısını da aynı zamanda artmış olacağız” açıklamasını yaptı.

İstanbul’daki konutların yüzde 25’i yabancıya satılabilir

ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek, Türkiye’den 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık verilmesinin önemli olduğunu belirterek, ancak 250 bin dolar civarında konut alana oturum, 250 bin dolar üstü rakamlarda da vatandaşlık verilmesinin konut satışlarını arttıracağını söyledi. Sertifikaların devreye girmesi, gayrimenkul alımı karşılığında ev ya da oturum izni verilmesinin yabancının özellikle İstanbul’a olan talebini arttıracağını ifade eden Demirbilek, orta dönemde İstanbul’daki konut satışlarının yüzde 25’nin yabancılara yapılmasını beklediklerini kaydetti.

1 milyon dolarlık rakamda revizyon gerek

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, 1 milyon dolarlık sınırla Türkiye’nin alım gücü daha yüksek kitleyi çekmeyi amaçladığını belirterek,”Eğer rakam 300-400 bin dolar seviyesinde olursa daha fazla geri dönüş alabiliriz. Bu anlamda rakamda bir revizyon olması faydalı olacaktır” diye konuştu.