(KOS Medya – 20 Mart 2017)

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sarıyer İlkokulu ve ortaokulu bahçesinde fidan dikimi merasimine katıldı. Çevresindeki Kuzey Ormanları; 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı, bunlar için açılan taş ocakları, üç yılda villa şehirlere dönüşen orman “köy”leri, orman içlerine kadar ilerleyen rezidanslar… la dört bir yanı tahrip edilen Sarıyer’de halkın bu fidanları nereye dikeceği merak konusu. Orman Balkanlığı’nın son yıllarda yaşanan tarifsiz doğa tahribatlarını gizlemek için otoban kenarlarına  ‘milyarlarca’ ağaç dikmesi benzeri bir PR (Pazarlama-Reklam) çalışması  daha gerçekleştirilmiş oldu.

web_sarıyer-fidan-dikimi

Okul bahçesinde kendisini karşılayan öğrencilerle tek tek selamlaşıp sohbet eden Prof. Dr. Eroğlu, “Bizler sizlere çiçek gibi bahçe yapmalıyız. Eksik olursa söyleyin. Sadece bir telefon edersin. Mail gönderirsin.” demesi Orman Bakanlığının yeni misyonunun ‘Peyzaj Bakanlığı’ olduğunun ifadesiydi.

‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, otoyollar hayal edilemezdi’

cc76e0fb-76b2-474c-9161-3d21a909bc2c

Doğa düşmanı mega rant projelerinin YİD (YapİşletDevret) modeliyle ülkenin kamu kaynaklarını nasıl zarara uğrattığına da değinmeyen Veysel Eroğlu; “Marmaray, Avrasya Tüneli, işte Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, otoyollar hayal edilemezdi. Bunlar daha önce niye yapılamıyordu? Sadece milletten aldığımızı, milletin hakkını koruyarak, millete hizmet olarak aktarıyoruz. Yaptığımız bu.” dedi.

‘Yediden Yetmişyediye Yeşile EVET’

17362620_603531616512333_8301268769161801034_n

Bakanlığın yapacağı etkinlik afişinde yer alan ‘Yediden Yetmişyediye Yeşile EVET’ sloganı ‘evet’ kampanyasının devlet olanaklarıyla sürdürüldüğünün, ‘okul bahçesine fidan dikimi’  ve ‘halka fidan dağıtımı’ gibi resmi etkinliklerinin bile siyasi şova dönüştürüldüğünün bir kez daha kanıtı oldu.

Bakanlığın internet istesi ormansu.gov.tr’de yer alan habere göre, konuşmasının ardından Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin ve AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar ile vatandaşlara fidan dağıttı. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, fidan dağıtımın ardından “Herkese yetecek fidan var. 6 bin fıstık çamı ve bini dut olmak üzere 10 bin fidanımız var. Bereketli olsun. Fidanlardan para almıyoruz ama tutmazsa hesaba 5 lira yatırın” ifadelerini kullandı.