(Kos Medya-24 Mart 2017)

Konutder başkan Ömer Faruk Çelik kentsel dönüşümün rant amaçlı gerçekleştiğini ve bundan geri dönülmesi gerektiğini ifade etti. Böylelikle geçtiğimiz hafta Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği(IMSAD) başkanı Hinginar’dan sonra inşaat sektörü içinden başka bir sermaye derneği başkanı da kentsel dönüşümün rant amaçlı gerçekleştiğini itiraf etmiş oldu.

Kentsel dönüşüm kazanç kapısı olmamalıydı

Haftaiçinde BloombergHT’ye konuşan Çelik kentsel dönüşümün en riskli yerler ve binalardan başlamak yerine finansal gelir getirecek yerlerden başladığını ifade etti. Kentsel dönüşümün kazanç elde edilecek bir şey olmaması gerektiğini vurgulayan çelik şöyle devam etti ‘Bunu kim için söylüyorum. Bunu diyince herkes üretici zannediyor. Oysa kentsel dönüşüme evini veren malik için de bu problem var, üretici için de var, belediye için bu problem var. Herke gelir üretmek ve arazi üretmek adına bakıyor bu işe. Oysa kentsel dönüşüm fedarkarlıkla yapılmalıydı. Üretici için fedekarlık olmalıydı belediye için fedakarlık olmalıydı. Hak sahibi için fedakarlık olmalıydı. En riskli yerlerden en eski binalardan başlamalıydı. Bu da fedakarlık yapılabilecek bir şey olmalıydı. Sadece finansal çözümlerle olmamalıydı’

Esas fedakarlığı kat sahipleri yapsın

Ömer Faruk Çelik, açıklamasında kentsel dönüşüm sürecindeki tüm aktörlerin fedakarlık yapması gerektiğini ifade etse de müteahhit temsilcisi olarak beklendiği üzere esas fedakarlığı rantı yüksek bölgelerde oturan hak sahiplerinden bekliyor ‘ Adam 100m2 evde oturuyo 30 yıllık binada oturyor. Binayı yıkacak 200m2 yeni lüks ev alacak. Bu kd değil eğer 100m2lik evde otyuruyorsa 80 m2 ye düşmeyi göze alabilmeli.’ Buna karşın, iktidarla arasında su sızmayan bir dernek olan Konutder’in başkanının satır arasında yaptığı ‘kentsel dönüşümün rant amaçlı ilerlediğine yönelik itiraf, geçtiğimiz hafta IMSAD’dan gelen açıklamayla da beraber düşündüğümüzde İnşaat sektörü içerisinde var olan bir çatışmaya da işaret ediyor.

Ne olmuştu ?

İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı İMSAD 35. Genel Kurulu’nda, “Ülkemizde başlatılan kentsel dönüşüm faaliyetini bizler de destekliyoruz. Ancak, yine her fırsatta şunu da anlatmak istiyoruz ki, kentsel dönüşüm, yasal altyapısı tamamlanmadan devam ettirilirse, daha çok rantsal dönüşüm olarak adlandırdığımız şekle dönüşmekte ve ülkemize yarardan çok zarar verecek boyuta ulaşmaktadır” diye konuşmuştu. Hinginar, konuklar arasında bulunan Bakan Özhaseki’ye, “Kentsel dönüşüm konusunda geniş bilgi ve deneyiminiz olduğuna inanarak, çok geç kalmadan yasal altyapıyı tamamlamaya daha fazla önem vermenizi çok doğru ve olumlu bir yaklaşım olarak görmekteyiz. Başka bir deyişle bizlerin geleceğe dönük yaşam şartlarını karşılayacak konutlar üretmemiz gerekiyor. Öyle ki 20-30 yıl sonra tekrar kentsel dönüşümü konuşmak durumunda kalmayalım.” çağrısında bulundu.