(KOS Medya – 26 Mart 2017)

Fatih Ormanı’nda yapılması planlanan, İstanbul Valiliği tarafından ‘ÇED’ gerekli değildir’ kararı verilen ve daha sonra odaların açtığı davalar sonucu kararın iptal edildiği inşaat projesini protesto eden DirenFatihOrmanı inisiyatifi, Hacıosman metrosunda buluşup Fatih Ormanı’nda ‘Bahara hoşgeldin’ yürüyüşü yaptı ve sonra projeyi yürüten Doğuş Holding önüne gelerek, burada bir basın açıklaması yaptı.

5e4eb8b2-9afe-40f7-8fcf-56ef26a9db58

 

Gerçekleştirilen yürüyüşle Belgrad ve Fatih ormanına yapılacak inşaat projelerine dikkat çeken inisiyatif, Bilgili ve Doğuş gruplarının yaban hayatını yok sayan projeleri karşısında doğa, kent, orman savunucuları olarak örgütlendiklerini belirtti.

DirenFatihOrmanı inisiyatifi tarafından yapılan açıklamada, “18 bin kişi kapasiteli çok amaçlı salon, 108 villa, lokantalar ve dükkanların yer aldığı projenin, Valiliğin ‘ÇED gerekli değildir’ kararının ardından TMMOB Şehir Plancıları, Mimarlar ve Çevre Mühendisleri Odalarının açtığı dava sonucu iptal edildiği ve kararının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fatih Ormanı planlarında yapılan değişikliğin onaylandığı” aktarıldı.

IMG_20170326_130105

DirenFatihOrmanı inisiyatifinin basın açıklaması şöyle:

DirenFatihOrmanı inisiyatifi olarak Bilgili ve Doğuş gruplarının yaban hayatını yok sayan projeleri karşısında doğa, kent, orman savunucuları olarak örgütlendik.

Karşımıza çıkan projede 18 bin kişi kapasiteli çok amaçlı salon, 108 villa, lokantalar ve dükkanlar yer alıyordu. Tabiat parkı olarak kiralanan Fatih Ormanında yaban hayatı hala devam ederken, sincapların, kurtların, domuzların yaşam alanlarının yok olmasına izin vermeyeceğimizi söyledik.

Bugün geldiğimiz noktada İstanbul Valiliği tarafından şirkete verilen Fatih Ormanındaki proje için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı, TMMOB Şehir Plancıları, Mimarlar ve Çevre Mühendisleri Odalarının açtığı dava sonucu iptal edildi. Mahkemece de tespit edildiği üzere proje kapsamında yapılacak 109 adet bungalovun ağaç kesmeden yapılma imkânı bulunmamaktadır.

Bu kararının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fatih Ormanı planlarında değişiklik onaylandı. Bu değişiklikte, Bilgili ve Doğuş’un çok amaçlı salondan vazgeçmek zorunda kaldığını gördük. Ancak proje kapsamındaki bungalov adıyla anılan, ancak villa görünümünde olan yapılardaki tek bodrum katın artırıldığını, alanın genişletildiğini ve çocuk müzesi tasarlandığı gördük.

Söz konusu imar planlarının iptali istemi ile TMMOB Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası tarafından dava açıldı. Ormanı korumak amacında olmayan bu planların iptal edileceğine eminiz.

Varlık amacı ormanları korumak olan kurumlara tekrar sesleniyoruz! Görevinizi yapın ve ormanı koruyun. Ağaçları, kurtları, karacaları, sürüngenleri, kuşları, böcekleri ile…

Bugün Doğuş Holding önünden ormanda proje yapmak isteyenlere sesleniyoruz! Bu orman sizin arsanız değil bir yaşam alanı. Lokantalarınızın yeni şubeleri için manzara, villa projeleriniz için bahçe değil. Çocuk Müzesi projenizi kent içindeki arsalarınızda yapın, ziyarete gelelim. Bizim çocuklarımız ormanda yürüyecek, kamp yapacak. Sizlerin binalarının ormanda işi yok.

IMG_20170326_140937