(Gazete Sujin – 2 Nisan 2017)

Hevseli Koruma Platformu’nun çağrısıyla yaşam savunucuları Dicle Vadisi ve Hevsel’de inceleme yaptı. Amed Ekoloji Meclisi Üyesi Suna Sümer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, “Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi halkındır, projenizi geri çekin” çağrısı yaptı.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan ve KHK kararı ile ‘Özel proje alanı’ ilan edilen Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi’ndeki yıkım ve doğa katliamını yerinde görmek için Hevseli Koruma Platformu’nun çağrısıyla bölgede inceleme yapıldı. Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP PM üyesi Beyza Üstün, TJA, siyasi parti temsilcileri, Mühendisler Odası, Mor Barikat ve Direniş Taraftar Grubu ve Dicle Üniversitesi Öğrenci İnisiyatifi’nin bulunduğu grup Hevsel Bahçeleri’nin yıkılan bölümlerinde gözlemlerde bulundu. OHAL gerekçesiyle açıklama yapılmamasına izin verilmeyen grup, Eğitim Sen 2 No’lu Şube’ye geçerek basın toplantısı gerçekleştirdi.

 

‘Ekosistem bozulacak’

Platform bileşeni, Amed Ekoloji Meclisi üyesi Suna Sümer şu bilgileri verdi: “Sekiz bin yıldır doğal ve ekolojik dokusuyla günümüze gelmiş, Dicle Nehri kuruyacak, Dicle Vadisi yapılaşmaya ve ticarete açılacak. Bu yıkıma dur diyelim. Beş bin yıllık Diyarbakır kentinin var olma sebebi, Dicle ve etrafındaki yaşam alanlarıdır. Daha proje aşamasında vadiden yüzlerce ağaç kesildi. Tarihi on gözlü köprü iş makinaları ile tahrip ediliyor ve dolgu yapılarak bu tahribat derinleştiriliyor. Buranın ticarete açılması ve geniş otopark ve spor tesisleriyle ekolojik dengesinin bozulması öngörülüyor.”

‘Canlı yaşamı yok ediliyor’

Hevsel’de sadece doğanın değil hayvanlarında zarar gördüğüne dikkat çekerek, “Bünyesinde bir çok endomik bitki olmak üzere, 184 çeşit kuş türü ve 20’nin üzerinde sürüngen kemirgen hayvan barındıran Dicle Vadisi’nde yapılması öngörülen proje ile tüm canlı yaşam alanları yok ediliyor. Yüksek geliri olanların hizmetine sokulacak olan vadide, ekoloji dengesi bozulurken, aynı zamanda yoksullar için geçim kaynağı olan bahçelerde yok edilecek” şeklinde konuştu.

‘Projeyi geri çekin’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na derhal projeyi iptal etme çağrısı yapan Suna, “Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır halkının ortak değeridir. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, akademisyenler ve halkın katılımı ile çıkarılacak bir proje uygulanmalıdır” dedi. Suna son olarak; Hevsel ve Dicle Vadisi’nin yok edilmesine asla izin vermeyeceklerini belirterek, ekolojistleri, yaşam savunucularına ve Diyarbakırlılara duyarlılık çağrısı yaptı.