(Saray Gazetesi – 3 Nisan 2017)

Tekirdağ, Saray Doğayı Koruma Derneği, Safaalan ve Ayvacık Mahallelerindeki ormanlık alanlarda meydana gelen yangınlarla ilgili yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Dernek, sosyal medyada yayınladığı basın açıklamasında yangınların sabotaj olma ihtimaline dikkat çekerken, yangınların sebeplerinin yetkililer tarafından açığa çıkarılmasını talep etti.

Saray Doğayı Koruma Derneği’nin yaptığı açıklama şöyle:

“30 Mart 2017 Perşembe günü Saray’ımızın Safaalan ve Ayvacık mahallelerinde, aynı gün içerisinde, farklı saatlerde orman yangınları çıkmıştır. Yaşadığımız mevsim içerisinde ve bu sıcaklıklarda doğal yollarla yangın çıkma olasılığının ne kadar düşük olduğu ortadadır. Aynı gün içerisinde, bu mevsimde, iki farklı mahallede yangın çıkması tarihimizde örneğine rastlanmamış bir durumdur.

Söz konusu mahallelerimiz, büyük şirketlerin vahşi projelerini gerçekleştirmek için sayısız başvuruda bulunduğu alanlardır. Bu veriler düşünüldüğünde, yaşanılan yangınların sebeplerinin, yetkililer tarafından ivedilikle araştırılıp açıklanması çok önemlidir.

Saray Doğayı Koruma Derneği olarak; bu yangınların sebeplerinin ortaya çıkarılmasının ve olası bir kundaklamanın sorumlularının takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyurmaktayız.”