(KOS Medya – 5 Nisan 2017)

Seferihisar Belediyesi’nin düzenlediği uluslararası “Seferihisar SlowCity Karikatür Yarışması”nda 600’ün üzerinde karikatür yarıştı. Jüri Başkanlığı’nı Cumhuriyet Gazetesi çizeri Kamil Masaracı’nın yaptığı yarışmada birincilik ödülünü Ukraynalı karikatürist Kustovsky Oleksy alırken, ikinciliği Türkiye’den İsa Yüksel, üçüncülüğü ise Kazakistan’dan Galym Boranbayev aldı.

DHA’da yer alan habere göre, yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow’un (sakin şehir) ülkedeki ilk üyesi ve başkenti olan Seferihisar’da, belediye öncülüğünde SlowCity konulu karikatür yarışması düzenlendi. Mail yoluyla alınan başvurularla 180 karikatürist, 600’ün üzerinde karikatürle yarışmaya katıldı. Jüri Başkanlığını Cumhuriyet Gazetesi Çizeri Kamil Masaracı’nın yaptığı yarışmanın jürisinde; Meral Onat, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, İzel Rozental ve Toti Buratti yer aldı.

seferi2

ŞAMPİYON UKRAYNA’DAN
20 Mart 2017’ye kadar kabul edilen başvuruların ardından jüri, büyük bir hassasiyetle eserleri tek tek inceleyerek kararını verdi. Değerlendirme sonunda Ukraynalı Çizer Kustovsky Oleksy, yarışmanın birincisi seçildi. İkincilik ödülünü Türkiye’den İsa Yüksel, üçüncülüğü ise Kazakistan’dan katılan Galym Boranbayev kazandı.
Seferihisar Belediyesi özel ödülü Türkiye’den Bilal Akay’a verilirken, Schneider Tempel Sanat Merkezi Özel Ödülü Türkiye’den Hicabi Demirci, Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü İran’dan Sajat Rafeei, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü Engin Selçuk’a verildi. Scrikss Özel Ödülleri Bulgaristan’dan Valentine Georgiev, Türkiye’den Ömer Çam, Menekşe Çam, İbrahim Tuncay ve Polonya’dan İzabela Kowalska’nin oldu.

SAKİNLİK ARTIK BİR YAŞAM BİÇİMİ
Jürinin değerlendirmelerini takip eden Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, “Çok yüksek bir katılımla yarışmamız gerçekleşti. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Tabii bu kadar çok eserin arasında seçim yapmakta zorlanan jürimize de şükranlarımı sunuyorum. Sakinlik artık bir yaşam biçimi. Küreselleşen hayatta birbirine benzeyen şehirlerin içerisinde şehirlerin hızından stresinden bunalan insanlar, farklı çözümler aramaya başladılar. Bu çözümlerin en başındakilerden biri de Sakin Şehirler. Üye sayımız 14’e yükseldi ve Sakin Şehirler Türkiye’nin tüm bölgelerine ve KKTC’ye yayılmış durumda. Geçtiğimiz yıl ustamız Kamil Masaracı’nın önerisiyle sakinliği çizmeye karar verdik ve bu yarışmayı düzenledik. Çok güzel eserler çıktı. Şimdi bu eserleri Çocuk Belediyemizde ve Çağan Irmak Kültür Merkezi’nde açacağımız sergide halkımızla buluşturacağız ve belediyenin tanıtımlarında kullanacağız” dedi.

HER ŞEY DAHİL TATİL ÖDÜLLERİ
Yarışmada dereceye girenler, Seferihisar’ın 5 yıldızlı otelleri Euphoria Aegean Resort Spa, Club Resort Atlantis ve Teos Village Ekolojik Tatil Köyü’nde birer hafta iki kişilik her şey dahil tatil hediyeleri almaya da hak kazandı.