(BirGün – 8 Nisan 2017)

İzmir’in Gaziemir ilçesinde 210 hektar zeytinlik alanın imar açılması ve ormanlık alandaki taş ocaklarına tepki için Gaziemir Çevre Platformu tarafından 9 Nisan Pazar günü eylem yapılacak.

Gaziemir Çevre Platformu kentteki taş ocakları ve imara açılan zeytinlik alanlar için bir kez daha harekete geçti. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un kentteki çevre sorunlarına dikkat çekmesi ve destek istemesi üzerine örgütlenen Gaziemir Çevre Platformu, 9 Nisan Pazar günü taş ocaklarının bulunduğu alanda eylem yapmaya hazırlanıyor. Platform sözcüleri, saat 11.00’de Abdullah Arda Meydanı’nda başlayıp taş ocaklarının bulunduğu alanda devam edecek eylem ve çevre şölenine İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcileri ile tüm İzmirliler’i davet etti. Eyleme katılmak isteyenler için saat 11.00’de Abdullah Arda Meydanı’ndan otobüslerin hareket edeceğini duyuran platform üyeleri, “Çocuklarımızın geleceği olan çevrenin ranta kurban edilmesine dur diyeceğiz” dedi.

gaziemir-zeytinlikleri-icin-eyleme-hazir-270362-1

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol da rekreasyon projesi için istedikleri alanı kendilerine tahsis etmeyen Çevre ve Orman Bakanlığı’nın aynı yerde iki taş ocağına ruhsat verdiğini belirtti. İki taş ocağının şimdiden binlerce ağacı katlettiğini ifade eden Başkan Şenol, çıkan tozun halk sağlığını, dereleri dolduran toprak ve çakılların da çevreyi tehdit ettiğini vurguladı. Son olarak ilçenin yüzölçümünün üçte biri büyüklüğünde olan, binlerce zeytin ağacının bulunduğu 210 hektarlık alanın kendilerinin görüşünün bile alınmadan imara açıldığını anlatan Başkan Şenol, bu kararın yüzölçümünün yüzde 65’i orman olan Gaziemir’in geleceğini karartacağını savundu. Başkan Şenol, “Taş ocakları ve imar değişikliği nedeniyle oluşan felaketin önlenmesi konusunda harekete geçen Gaziemir Çevre Platformu’na tüm İzmirlileri destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu.