(Ramazan Fişek / Saray Gazetesi – 8 Nisan 2017)

İstanbul’da yapımı süren devasa büyüklükteki 3. Havalimanı projesi için Safaalan’a taş ocağı kurulmuş ve faaliyete başlamıştı. Yerel idarelerden ve bölge halkından görüş alınmadan yapılan taş ocağı kısa zamanda Safaalan’da doğa tahribatına yol açtı. Konu hakkında Saray Belediyesi hukuki adımlar atarak konuyu mahkemeye taşıdı. Belediye, yürütmeyi durdurma kararı bekliyor. 

Saray Belediye Meclisinde Belediye Başkanı Nazmi Çoban konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Saray Belediyesinden Safaalan’da taş ocağı yapım sürecinde görüş alınmadığını belirten Başkan Çoban, belediye olarak açtıkları davada olumlu bir gelişme olduğunu kamuoyu ile paylaştı. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda Saray Belediyesinin görüşü alınmadan Safaalan’da taş ocağının faaliyet gösteremeyeceği kararı yer aldı. Trakya’nın dört bir yanında kurulan doğayı katleden taş ocaklarına karşı yerel idari birimlerine örnek oluşturacak bu bilirkişi kararı sonrasında Safaalan’daki taş ocağının mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı alması bekleniyor.

Saray Belediye Meclisi Nisan ayı ilk birleşiminde konuşan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Safaalan’da faaliyetlerini sürdüren ve doğa katliamı gerçekleştiren taş ocağı hakkında Saray Belediyesinin görüşü alınmadığı için dava açılmış olduğunu hatırlattı. Devam eden mahkemede yaşanan önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Safaalan Taş Ocakları faaliyetlerine Saray Belediyesinin görüşü alınmadan başlamıştı. Konuyu mahkemeye taşıdık. Mahkeme tarafından bilirkişi raporu istenmişti. Bilirkişi raporunda ‘Saray Belediyesinin görüşü alınmalıdır’ ibaresi yer aldı. Hukuki açıdan önemli bir karardır. Saray Belediyesinin bu konuda görüşü alınması gerektiğini vurgulamıştık ve haklı çıktık.” dedi.