(KOS Medya-8 Nisan 2017)

Giderayak kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönüştü açıklamasıyla gündeme gelen Ömer Faruk Çelik’in yerine gelen Sur Yapı yönetim kurulu başkanı Altan Elmas, AKP döneminin korkulu rüyalarından Kentsel dönüşüm projelerinin 20 yıl daha gündemlerinde olacağını belirtti.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda konuşan Elmas, artık sektörün lüks tüketime yönelik değil ucuz konuta yönlenmesi gerektiğini ve bu çerçevede kentsel dönüşüm projelerine de ağırlık vereceklerini ifade etti.

Kentsel Dönüşümün ekmeğini daha çok yiyeceğiz

Gelecek 20 yıl boyunca sektörün gündeminde kentsel dönüşümün olmasını beklediklerini kaydeden Altan Elmas, “Bu nedenle dönüşümün daha da ivmelenmesini üretim potansiyelimizin bu alana kaymasını bekliyoruz” dedi. 6.5-7 milyon konutun dönüşmesi gereken Türkiye’de 5 yılda çok az mesafe aldıklarını aktaran Elmas şöyle konuştu: “Yılda 1 milyona yakın yeni konutun üretildiği Türkiye’de bunun 300 bininin kentsel dönüşüm kaynaklı olması gerekir. Bunu 300 bin seviyesine getirirsek ancak 20 yılda dönüşümü tamamlarız.”

Tahminiz odur ki; eğer bu inşaat çılgınlığına son veremezsek 20 yılın sonunda bugünlerde ürettikleri konutların eskidiğini ve oturulamaz hale geldiğini iddia edecek olan inşaat sektörü, bir yirmi yıl daha 20 yıl önce ürettikleri konutları kentsel dönüşümle yıkıp yeni konut üretmeye devam edecek ve elbette insan dahil tüm canlıların yaşam hakları yok sayarak…