(KOS Medya – 9 Nisan 2017)

Kuzey Ormanları Savunması olarak Doğuş Holding’ in sponsorluğunu yaptığı Darüşşafaka – Kızılyıldız maçında pankart açarak Doğuş’un Fatih Ormanı’nda yapmaya kalkıştığı projeyi protesto ettik. Pankartta İngilizce ve Türkçe “Doğuş Fatih Ormanı’ndan elini çek” yazılıydı.

Doğuş Holding yıllardır Fatih Ormanı’nda alışveriş merkezi, 15.000 kişilik arena ve villalardan oluşan bir projeyi hayata geçirmeye çalışmakta. İstanbullular’ın Park Orman olarak bildiği Maslak’taki ormanlık alan, kuzeydeki ormanların en güney sınırını oluşturan bölge… #DirenFatihOrmanı bileşenlerinden birisi olan Kuzey Ormanları Savunması da üç yılı aşkın süredir bu bölgeyi korumak için mücadele ediyor. Projelerin başlamasını durduran, erteletmeyi başaran #DirenFatihOrmanı bileşenleri, son dönemde projenin değişimi ve yeniden askıya çıkmasıyla birlikte mücadelesini devam ettiriyor.

a

Doğuş Holding’i protestoyu bu sefer başka bir platformda yapmak istedik. Doğuş’un sponsorluğunu yaptığı ve oldukça başarılı bir sezon geçiren Darüşşafaka basketbol takımı, 7 Nisan akşamı, aslında olmaması gereken bir yerde, yani ormanlık alana inşa edilen Uniq İstanbul içindeki Volkswagen Arena’da önemli bir maça çıktı. Darüşşafaka, Sırbistan ekibi olan Kızılyıldız’la oynanan maçta kazanan Avrupa’nın en büyük kupasında son 8 takım arasına kalarak yoluna devam edecekti. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Milli Takımlar Menajeri Ömer Onan, eski milli basketbolcu Darüşşafaka Doğuş Kulübü Basketbol İcra Kurulu üyesi İbrahim Kutluay gibi basketbol camiasının önemli isimlerinin bulunduğu maçta Kuzey Ormanları Savunması olarak İngilizce ve Türkçe ‘Doğuş, Fatih Ormanı’ndan elini çek’ pankartı açtık. Güvenlik görevlileri tarafından engellenen pankart bir süre sonra tribünlerin başka bir alanında yeniden açıldı.

a2

Geçen haftalarda, İstanbul’un akciğeri olan Fatih Ormanı’ndan çekilmesi için Doğuş Holding önünde bir basın açıklaması yapmıştık. Konuyla ilgili haber için: #DirenFatihOrmanı Doğuş Holding önünde: “Yüz kere söyledik Ormana Villa Ya-pıl-maz!”