(Yalçın Şimşek / Birgün – 15 Nisan 2017)

Hayvan Hakları İhlalleri Raporu hayvanların her türlü kötü muameleyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) üyesi Burak Özgüner, hayvanların keyif için avlandığını ve işkenceye maruz kaldığını ifade etti.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM),Türkiye’de hayvan hakları ihlâllerini raporladı. Rapor, insanların hayvanlar üzerinde kurduğu tahakkümün, toplumsal şiddetin ve soykırımın ne denli korkunç ve can acıtıcı boyutlarda yaşandığını gözler önüne serdi.

İstanbul Beyoğlu’nda dün raporu açıklayan HAKİM üyesi Burak Özgüner sadece 2016 yılında en az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 hayvanın yaşam hakkı gasbı raporlayabildiklerini söyledi.

Hayvanların keyif için avlandığını, işkenceye maruz kaldıklarını, zehirle öldürüldüklerini, çeşitli ihmaller nedeniyle ölüme sebebiyet verildiğini kaydeden Özgüner şöyle konuştu: “En az 1 milyar 106 milyon 235 bin 358’ini küçücük kafeslerde yaşamaya mahkûm edilen ve çok kısa bir süre zarfında, kaçınılmaz bir son olarak kesimhaneye gönderilen tavuk ve hindilerin yaşam hakkı ihlâlleri oluşturmaktadır. Yumurta endüstrisinde, fazla ekonomik getirisi olmadığı ve bakımı külfet olduğu için boğularak ya da diri diri preslenerek, parçalanarak öldürülen milyonlarca erkek civcivin sayısı ise bilinmemektedir.”

Sadece 229 ceza

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Başkanı Fatma Biltekin, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili raporda şu ifadeleri kullandı:

“Neredeyse her gün katliam haberi aldığımız 2016 yılında, hayvanlara yönelik kötü muamele, işkence ve öldürme gibi fiiller nedeniyle sadece 229 şahsa idarî para cezası uygulanmıştır. 2016 yılında bu tür haksız fiilere 526 TL idarî para cezası uygulanmaktayken, 2017 yılı itibarı ile hayvana tecavüz, kötü muamele gibi fiillerin cezasında 20 TL artışa gidilmiş ve bu ceza, 546 TL olarak belirlenmiştir.”