(KOS Medya – 28 Nisan 2017)

İstanbul’un kuzeyine göz diken mega projeleri devletin kasasından tek kuruş para çıkmadan kamuya kazandırılacağını muştulayan AKP, projeler yürürlüğe girdikten sonra  inşaat şirketlerine oluk oluk akan parayı önemsiz bir durummuş gibi gösterme telaşında.

DHA’dan Gülseli Kenarlı ve Taner Yener’in haberine göre, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ‘başlangıçta bütün projelerimizde garantiden kaynaklı bir ödeme yapmamız söz konusu. Biz bu ödemeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Niye garantiden kaynaklı para ödüyoruz?’ demesinler. Çünkü işin ruhunda bu var, bu parayı ödeyeceğiz. Bu projeler kendi trafiğini oluşturuyor ve trafik oluşturdukça geçiş sayıları artıyor. Osmangazi’de de öyle, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de öyle. Gün geçtikçe geçiş sayıları artıyor’ şeklinde konuştu.

İstanbul Kuzeye doğru genişledikçe köprüler karlı hale gelecek

Bakan Arslan’ın devamında söyledikleri 10 yılı aşkın süredir yaşam savunucularının mega ulaşım projleleriyle ilgili söylediklerini doğrular nitelikte. Bizler, mega projelerin İstanbulluların ulaşım ihtiyacını karşılamak için değil, şehri kuzeye doğru büyüterek trafik yoğunluğunu daha da artırmak için gerçekleştirildiğini yıllarca ifade ettik. Bakan Arslan’ın Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017’de gazeticilerin sorularına verdiği yanıtlar bu öngörümüzü doğrular nitelikte. Şöyle demiş Arslan: “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne devletin ek para ödediği yönündeki” soru üzerine, “Köprülerin geçişlerinden kaynaklı garanti verdiğimiz, geçişlerin garantileri karşılamadığı, ülkenin zarar ettiği gibi bir yaklaşım var. Bu ‘yap-işlet-devret’i anlamadığımız anlamına geliyor. Anlamadığımızı gösteriyor. Kamu-özel işbirliği yaparken amacımız şudur; birincisi özel sektör dinamiğini devreye sokarak projeleri bir an önce bitirmek. Bunlardan kaynaklı hem sosyal fayda sağlamak hem ülkemize katma değer oluşturmak. Yaptığımız her projenin etrafından sanayi gelişiyor, endüstri gelişiyor, ticaret büyüyor ve ülkemize ilave katma değer oluşturuyor. Biz olaya böyle bakıyoruz

Şimdilik aradaki farkı tüm ülkeye ödeteceğiz, sonra yok olan Kuzey Ormanları ödeyecek

Bakan Arslan, “Fizibilitelerimiz gösteriyor ki başlangıçta bütün köprüler ve otoyollar için geçerli; başlangıçta garanti rakamı yakalanmayabilir. Ancak süre içerisinde bu rakamlar yakalanacaktır. Başlangıçta bütün projelerimizde garantiden kaynaklı bir ödeme yapmamız söz konusu. Biz bu ödemeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bütün bu projelere biz her hangi bir para ödemeden, özel sektör tarafından bu projeler yapılıyor. Günün sonunda bu projeler bizim oluyor. Kimse gelip, ‘8-10 milyar dolar para yatırıp günün sonunda da bunu size bedava bırakmaz. Elbetteki geçişten kaynaklı bir ücret toplayacak. Aradaki farkı biz vereceğiz. Ama işletme döneminin sonunda da tüm bu projeler bizim olacak. Biz bunları işletip ayrıca gelir elde edeceğiz. ‘Yap-işlet-devret’in ruhunda bu var. Lütfen bunu alıp başka köprülerle kıyaslamasınlar, karıştırmasınlar” dedi.

3. köprü yapıldı ama mücadele şimdi başlıyor

Görüldüğü üzere, İstanbul’un kuzeyine köprü yapılması Kuzey Ormanları için sadece sonun başlangıcıdır. Gerçek talan, havaalanını ve köprüyü çepeçevre saran ormanlık alanın sanayi-ticari ve konut alanları için yok edilmesiyle gerçekleşecek. Dolayısıyla yaşam savunucularının mücadelesi de bu süreç durduruluncaya kadar devam edecektir.