(KOS Medya – 30 Nisan 2017)

İstanbul’un Karadeniz kıyılarında yaşayanlar geçtiğimiz Perşembe ve Cuma, sisler içinde günlere uyandılar. Karadeniz kıyıları dünyanın en sisli kıyılarından biri olmasından dolayı çok da şaşılacak bir durum yoktu, bölge sakinleri de bu duruma alışık.  Ancak yoğun sis özellikle deniz ulaşımını da olumsuz etkileyerek Kilyos açıklarında Rus donanmasına ait bir gemiyle bir yük gemisinin çarpışmasına sebep oldu.

Öte yandan sis, kara ulaşımında görüş mesafesini de ciddi şekilde düşürdü. Eko-kırım projesi 3. köprüyü kullanan yolcular da sisten dolayı zor anlar yaşadılar. Hatırlatmakta yarar var, yaşam savunucularının İstanbul’un kuzeyinde devam eden mega katil projelere en büyük itiraz noktalarından biri de bölge meteorolojik şartlarının yeterince incelenmemesi ve bu durumdan kaynaklı yaşanabilecek potansiyel tehlikeler.

karar gazetesi2

Poyrazköy’ün bir zamanlar yeşille mavinin buluştuğu manzarası üzerinde yükselen iki kibir kulesinin sislere gömülmüş fotoğrafını, beklenebileceği gibi Karar Gazetesi “seyrine doyulmaz” olarak vermiş.

Bu vesileyle sormuş olalım: geçtiğimiz günlerde yaşanan ve iki gün boyunca Karadeniz kıyılarını teslim alan sis ya tüm itirazlara ve hukuksuzluklara rağmen yapılmaya devam eden bir diğer talan projesi 3. havalimanı çalışıyorken olsaydı ne olacaktı? Arkasında ciddi bir toplumsal, ekonomik ve ekolojik tahribat bırakarak devam eden 3. havalimanı sisler içine gömülseydi uçuş güvenliği nasıl sağlanacaktı? “Yaşam, Doğa, Çevre, İnsan ve Hukuk Karşısında 3. havalimanı Projesi”nde belirttiğimiz gibi, Kuzey Ormanları’nın ortasında yaşama kastederek büyüyen 3. havalimanının, kuş göç yolları üzerinde olmasından ve bölgenin doğrudan deniz üzerinden gelen hakim rüzgarlara açık olmasından dolayı hali hazırda büyük bir uçuş güvenliği riski bulunuyor. Türk Hava Kurumu Teknik Birimi de bu yüzden projeye onay vermemişti. Raporumuzun “meteorolojik şartların oluşturduğu uçuş güvenliği riskleri” başlığı altında bölgenin yoğun sis alan bir bölge olduğunun da altını çizmiştik:

“Karadeniz kıyıları dünyanın en sisli yerleridir ve 3. havalimanı projesi sadece sulak bir bölge üzerinde değil aynı zamanda Karadeniz’in de kıyısındadır. Karadeniz kıyısından taşınan sis, bölge nemli olduğu için besleneceğinden burasının sisli bir havalimanı olacağı açıktır. Bu durum rüzgarların yönüne aykırı inşa edilmiş pistlerle birlikte düşünüldüğünde iniş kalkışlarda gecikmeler, sorunlar, pistten çıkmalar, divertler, iniş ve kalkışlarda, özellikle inişlerde tehlikeler yaşanacak ve havalimanı işlevsel olmayacaktır.” (sayfa 46)

Şayet durdurulmazsa, İstanbul’u yaşanmaz bir hale getirecek, su kaynakları ve bölge ekosisteminde ağır tahribatlar bırakacak 3. havalimanının aynı zamanda ağır uçuş güvenliği risklerine gebe olduğunu bu vesileyle tekrar hatırlatmış olalım…

3. köprü - sis3

3. havalimanı raporumuza ulaşmak için tıklayınız: Yaşam, doğa, çevre, insan ve hukuk karşısında 3. havalimanı projesi