(Özer Akdemir / Evrensel – 6 Mayıs 2017)

Zorlu Holding tarafından dava açılan Hayri Bökü, yaptığı açıklamada ‘Bizim mücadelemiz yaşam mücadelesidir. Zorlu bizi korkutamaz’ dedi.

Manisa Gördes’te nikel madenciliği yapan Zorlu Holdıngin Yaşam Savunucusu Hayri Bökü hakkında konuşmasından dolayı açtığı dava görüldü. Yaşamı savunduğu sözler çarpıtılarak Zorlu Holding tarafından kendisine dava açılan Bökü, duruşma sonrası yaptığı açıklamada “Bizim mücadelemiz yaşam mücadelesidir. Zorlu bizi korkutamaz” dedi.

Gördes’te nikel madenciliği yapan Zorlu Holdingin bir panelde madene karşı sözler söyleyen EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Hayri Bökü hakkında açtığı davanın duruşması önceki gün Soma’da yapıldı. Çevre duyarlılığı ve mücadelelerin birleştirilmesi ile ilgili sözleri nedeniyle şirketin şikayeti sonrası hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlaması ile dava açılan Bökü, duruşma çıkışında yine Zorlu’nun zoruna gidecek sözler söyledi!

İLK KURŞUN DERKEN PANEL KASTEDİLDİ

Duruşmanın 8. celsesinde dinlenen EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Erhan İçöz, panelde konuşan Bökü’nün sözleri ile ilgili tanıklık yaptı. Gördes’teki nikel madeninin çevre ve sağlığa zararlı etkileri kaygısı ile yapılan toplantıda konuşan Bökü’nün panelin bu mücadelenin ilk adımı olacağını belirtmek için “ilk kurşun” ifadesini kullandığını aktaran İçöz, “Ayrıca madene karşı mücadelenin değişik siyasi görüşlerden yurttaşları birleştirdiğini belirtmek için de ‘Doğa bizi birleştirdi’ dedi. Gerçekten de o günlerde önemli bir mücadele yürütüldü nikel madenine giden kazana karşı” diye konuştu.  Bilirkişi raporunda Bökü’nün sözleri “Doğu bizi birleştirdi” diye deşifre edilirken, Bökü’nün avukatları rapora itiraz ederek yeni görüntülerle madenci şirketin verdiği görüntülerin karşılaştırılmasını talep ettiler. Duruşma 15 Haziran tarihine ertelendi. Duruşma çıkışında konuşmanın yapıldığı yer, içeriği, bağlamı ve kullanılan sözcükler ele alındığında tamamen dayanaksız kalan suçlamaların nikel madenine karşı verilen ekoloji mücadelesini baskı altına almak, sindirmek amaçlı olduğunu söyleyen Hayri Bökü, “Bizim mücadelemiz yaşam mücadelesidir. Doğanın, sağlıklı çevrenin korunması mücadelesidir. O yüzden Zorlu bizi korkutamaz. Zorlu’nun bu mücadeleyi bastırmaya kilosu yetmez” diye Zorlu’nun ‘Zoruna gidecek’ yeni sözler söyledi.

DOĞAYI  ‘DOĞU’ YAPIP SUÇ UYDURMUŞLAR

Mayıs 2013 tarihinde getirildiği Aliağa Limanından Gördes’teki nikel madenine götürülen halkın “cehennem kazanı” dediği 738 tonluk otoklav adlı dev sülfürik asit liçi tankının gidişine engel olabilmek o dönemde birçok eylem ve etkinlik yapılmıştı. Tankın geçeceği yol üzerindeki Soma’da, tam da Gezi Parkı direnişi günlerine denk gelen bir süreçte yöredeki birçok ekoloji örgütü bir araya gelerek tankın madene gidişinin nasıl engelleneceğine dair bir toplantı yapmışlardı.

Hayri Bökü Soma’daki panelde yaptığı konuşma da “…Bugün sermayenin en gerici ittifakı olan Ak Parti’ye karşı doğa şunu söyledi; “Siz parça parça bugüne kadar Kapitalizme karşı mücadeleyi yaptınız. Ama birleşemediniz. Birleşemediğiniz için kaybediyorsunuz. Ve savaş da yaklaşıyor. Bunlar sizi kıracaklar. Oradaki masum insanlara saldırarak sizi birbirinize kırdıracaklar” dedi hepimizi birleştirdi. Doğa bizi birleştirdi. Doğa olmasaydı kırılıyorduk. Bugün Taksimdeki mücadelenin özü budur” demişti. Şirket Bökü’nün bu sözlerindeki “doğa” sözcüğü “doğu” diye çevirerek suç duyurusuna bu şekilde eklenmişti. Yine Bökü’nün “Buradaki şeyden benim çıkarımım şu oldu; İlk kurşun önemlidir. Bizim ilk kurşunumuzu buradan kuvvetli atmamız lazım. Buradan bu kurşun kuvvetli atılmazsa ilk başta yenilgiyi alırız. Moral olarak çökeriz. O yüzden şu anki paneli çok anlamlı buluyorum” sözlerindeki “ilk kurşun” sözcüklerinde de “kin ve düşmanlığa tahrik” olduğunu ileri süren şirketin bu suç duyurusu sonrası dava açılmıştı.