(Sendika.org – 9 Mayıs 2017)

KHK ile işinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi eyleminin 62. gününde HDP ve CHP’li vekiller ile ÇHD, TİHV ve Ankara Tabip Odası’ndan (ATO) temsilciler destek ziyareti gerçekleştirdi

KHK ile işinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 182 gündür Ankara Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde ‘İşimizi geri istiyoruz’ talebi ile oturma eyleminde, 62 gündür de süresiz ve dönüşümsüz olarak açlık grevindeler.

Nuriye Gülmen, dün (8 Mayıs) açlık grevi eyleminin 61. gününde fenalaşmış, ancak tıbbi müdahaleyi kabul etmeyerek istirahat etmek üzere evine gitmişti.

Ardından “Semih-Esra Özakça” adlı Twitter hesabından yapılan açıklamada, Özakça’nın 17, Gülmen’in 8 kilo kaybettiği belirtilerek, “açlık grevi direnişçileri tıbbi müdahaleyi kabul etmiyorlar” denilmişti.

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevi eyleminin 62. gününde de destek ziyaretleri sürüyor.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li vekiller Filiz Kerestecioğlu, Meral Danış Beştaş, Behçet Yıldırım, Nimetullah Erdoğmuş ve Leyla Birlik, KHK ile kapatılan ÇHD’nin başkanı Selçuk Kozağaçlı, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Onur Naci Karahancı ve TİHV başkanı Metin Bakkalcı katıldı.

“Söz söyleme zamanı geldi”

ATO adına konuşan Onur Naci Karahancı, Gülmen ve Özakça’nın ciddi kilo kayıpları yaşadığını, açlık grevi süresince yaşam koşullarını ellerinden geldiği ölçüde iyileştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Yaşama tutunmaları, sağlıklı bir yaşam sürmeleri için söz söylemesi gerekenlerin söz söyleme zamanı geldi” dedi.

Nuriye Gülmen’in dün fenalaşması hakkında “Kalp-damar sistemi sıkıntısı var. Dün akşam Nuriye Gülmen’in yaşadığı sorun da budur diyen Karhancı, Gülmen’in direnişe devam edeceğini ve iyi olduğunu ekledi.

“Yaşam kazanacak”

Karahancı’dan sonra söz alan TİHV Başkanı Metin Bakkalcı, açık grevinin tıbbileştirilmemesi gerektiğini söyleyerek Açlık grevi dediğiniz uzun süreli aç kalma halidir. Bunun bedende yaratacağı tahribatı bilmek için hekim olmaya gerek yoktur dedi.

Geleceklerinin karartılmaya, hak sahibi olma haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını belirten Bakkalcı, “Asıl olan yaşam! Yaşam konuşacağız ölümün ötesinde. Yaşam kazanacak” diyerek sözlerini bitirdi.

“Biz sizi öldürtmeyeceğiz!”

OHAL KHK’si ile kapatılan ÇHD’nin Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise hükümetin “hatalar yaptık” dediğini hatırlatarak “Bu açlık, bu isyan, bu direniş, özgüven ve ısrarın, hata yaptık dedikleri ihraçlardan olduğunun kanıtı değil midir” dedi. Daha öncesinde de iade kararnamelerinin yayımlandığını belirten Kozağaçlı, yayımlanacak yeni bir iade kararnamesinin ilk iki isminin Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olması gerektiğini söyledi.

Kozağaçlı, “Sizin bize bir taahhüdünüz yok, bizim size taahhüdümüz var. Biz sizi öldürtmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Hukuki bir yol bırakılmadı: Adım atılmazsa, katilleri onlardır!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “1 kilometre ötede parlamento var, Türkiye’de parlamentonun olmadığı bir zamandan geçiyoruz. Nasıl ki bir gecede bir kararnameyle işsiz bıraktılar, şimdi yine bir kararnameyle işe alacaklar. Eğer bunu yapmazlarsa sorumlusu, katili onlardır” dedi.

HDP Milletvekili ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise konuşmasında Avrupa İnsan Hakları Konseyi’ne mektup yazdıklarını belirtti.

Kerestecioğlu, Türkiye’de Danıştay ve Yargıtay dahil olmak üzere OHAL uygulamalarına ilişkin yetkili bir kurum olmadığını belirterek hukuki bir yolun bırakılmadığını söyledi.