(KOS Medya – 11 Mayıs 2017)

 

CNN Türk geçtiğimiz günlerde yine bir “şehirli” gazeteciliğe imza attı. Mesele şuydu: Kuzey Ormanları’na hançer gibi saplanan Vadi İstanbul ucubesinin kadim sahipleri olan yaban domuzları, o gün şiddetli yağmurda eski yurtlarına geri dönerek yiyecek aramaktaydı.

Yaban domuzlarının milyonluk Vadi İstanbul Konutları’nda ne işi olabilirdi? Orası “lüks” bir siteydi ve bu lüks siteye domuzların inmesi tabii ki bir haber konusuydu. CNN Türk’teki gazeteci arkadaşlarımız hemen koydular başlığı: Lüks sitenin yanına yaban domuzu sürüsü indi!

Haberi yapanlar belli ki Vadi İstanbul projesinin, bir keç sene önce İstanbul’un kuzeyindeki ormanlarından çalınmış bir alana kurulmuş olduğundan haberdar değiller. Dolayısıyla Vadi İstanbul’un üstüne konduğu ormanlık alanın kadim sahiplerinin o yaban domuzları olduğunu da anlayamamışlar.

photo5812295159558285953

 

Ulusal medyada doğa ve kentle ilgili haber yapan arkadaşlarımıza sesleniyoruz. İlgili haberleri  genel geçer doğrular üzerinden yapamazsınız. Yaparsanız eksik, dolayısıyla yanlış haber yapmış olursunuz. “Vadi İstanbul’u yaban domuzları basmış” başlığı “Amerika’da Kızılderililer yaşıyormuş” cümlesi kadar mesnetsizdir.

Vadi İstanbul “lüks site” olmadan önce zaten o yaban domuzlarının yuvasıydı. Vadi İstanbul geldi, domuzları yerinden etti. Dolayısıyla Vadi İstanbul’a yaban domuzu sürüsü inmedi, yaban domuzunun yuvasına lüks site yapıldı.