(KOS Medya / 18 Mayıs 2017)

Bolu’da kömür üretimi gerekçesiyle kamulaştırılan alanda oturan köylüler, evlerini boşaltmaları yönünde gelen tebligat üzerine eylem yaptı.

Bolu’nun Göynük ilçesi Himmetoğlu köyünde, 20 Temmuz 2014 tarihinde kömür üretimi için kamulaştırılan alanda oturanlar, evlerini 2 gün içinde boşaltmaları yönündeki tebligat üzerine Bolu Valiliği önünde toplanarak duruma tepki gösterdi. Vali Aydın Baruş, gidecek yerleri olmadığını söyleyen köylülere toplu konutları yapılıncaya kadar evlerinde oturabileceklerini söyledi.

DHA’nın haberine Bakanlar Kurulu, Himmetoğlu köyünde Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından rödovans usulü işletilen termik santralin kömür ihtiyacını karşılamak amacıyla bölgedeki kömürün üretilmesi için 20 Temmuz 2014’te acele kamulaştırma kararı aldı.

Kamulaştırılan alan içinde yer alan 60 konut için yıkım kararı çıktı. Türkiye Kömürü İşletmeleri Genel Müdürlüğü, geçen 8 Mayıs’ta projenin ilk etabının gerçekleştirileceği alanda yer alan 18 ev sahibine tebligat göndererek evlerini 20 Mayıs tarihine kadar boşaltmalarını söyledi.

Tebligatta şöyle denildi: “Kurumumuz tarafından rödövans usulü ile işletilmekte olan termik santralin kömür ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak taşınır/taşınmazın bulunduğu A ve B panolarındaki kömürün 2016 yılında başlanan proje kapsamında acil olarak üretilmesi gerektiğinden mülkiyeti kurumumuza ait adı geçen taşınır taşınmazların 20 Mayıs 2017 tarihine kadar boşaltılarak kurumumuzun kullanımına teslim edilmesi, aksi takdirde kanuni tahkikat yapılacağı ve icra takibi başlatılarak taşınır taşınmazın tahliyesi sağlanacaktır.”

KÖYLÜLER VALİLİK ÖNÜNDE TOPLANDI

Yaklaşık 60 köylü, Bolu Valiliği önünde toplanarak karara tepki gösterdi. Vali Aydın Baruş, bina önünde toplanan köylülerle görüştü. Köylüler, gidecek yerleri olmadığını, kendilerine yer gösterilmediğini söyledi. Vali Aydın Baruş ise köylülere toplu konut yapılacağını, konutlar yapılıncaya kadar evlerinde oturmaya devam edeceklerini söyledi.

Bunun üzerine köylüler, otobüsle köylerine döndü.