(Diken – 19 Mayıs 2017)

Doğasever Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin katil zanlısı Ali Yamuç’un eşi ‘yardım ve yataklık’ suçlamasıyla tutuklandı.

Çift, asırlık sedir ve çam ağaçlarının da bulunduğu Alacadağ, Gökçeyaka, Kızılcık ve Adala gibi bölgelerdeki taş ve mermer ocaklarına karşı bölge halkının da desteğiyle yaklaşık altı yıldır hukuki mücadele sürdürüyordu.

Yumaç, jandarma ve keşif sırasındaki ifadelerinde, Büyüknohutçuların evine para için gittiği, istediği kadar alamayınca çifti öldürdüğü yönünde ifade vermişti.

Yumaç tutuklandıktan sonra ağız değiştirmiş, savcılık ve mahkeme ifadelerinde, kapatılan mermer ocağında çalışan ‘Çirkin’ lakaplı kişinin cinayetler için 50 bin lira teklif ettiğini, 3 bin lirasını ödediğini itiraf etmişti.

Yamuç’un eşi Fatma Yamuç, daha önceki ifadelerindeki çelişkiden dolayı önce gözaltına alındıktan sonra yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklanarak Burdur Cezaevi’ne gönderildi.

‘Çirkin’ lakaplı kişiden para alındığını yalanlamıştı

Jandarma ve savcılığa verdiği ilk ifadelerde eşinden 700 TL aldığını belirten Fatma Yamuç, eşinin ‘Çirkin’ lakaplı kişiden aldığı 3 bin TL’yi kendisine verdiği yönündeki iddiasını ise yalanlamıştı.

 “3 bin TL verseydi nereden geldiğini kesinlikle sorardım. Bana 3 bin TL vermedi. Sadece 700 TL verdi” diyen Yamuç, savcılığın ek ifadesinde ise eşinin yaklaşık bir ay önce kendisine 3 bin TL’yi ‘maaş’diye getirdiğini söyledi.

Diğer yandan Ali Yamuç’un  eşine verdiği paralarla, eşinin bazı borçlarını ödediği yönünde ifadesi olmasına rağmen, eşi kimseye borç ödemediğini öne sürdü. Fatma Yamuç, eşinden aldığı 700 TL’yi ise nereden bulduğunu hiç sormadığını söyledi.

Yamuç ayrıca ‘Çirkin’ lakaplı kişiye ait siyah cipi neredeyse her gün gördüğünü ifade etti: “Neredeyse her gün evimizin önünden geçer, çok sık görürdüm. Hatta bizim evin sol çaprazında durur, su doldurur, su içer. Ben bu adamın eşimle görüştüğünü görmedim, görüştüyse de ben bilmiyorum. Bu siyah cipin sahibi mermer ocağının sahibi olabilir.”

Kapak fotoğrafı: DHA