(Duyuru – 21 Mayıs 2017)

16 Nisan referandum sürecinde tabandan örgütlenen Hayır Meclisleri, hileli referanduma karşı ses çıkarmaya devam ediyor. Son olarak Hayır Meclisleri, 21 Mayıs Pazar 16.00’da “MEŞRU DEĞİLSİNiz” diyerek Kadıköy Süreyya Operası önüne çağırıyor

Hayır Meclisleri’nden yapılan açıklama şöyle:

16 Nisan günü seçmenlerin en az yarısı tek adam rejimine HAYIR dedi. Tek adamın değil hepimizin geleceği için toplumun her kesiminden insanın, Türkiye’nin dört bir yanındaki emekleriyle HAYIR kazandı.

Ancak sokak sokak çalışarak kazandığımız HAYIR’ımız 16 Nisan akşamı hileyle gasp edildi. Referandumdan HAYIR çıktığı takdirde çözülme sürecinin başlayacağını ve iktidarı kaybedeceğini bilen Saray ve yandaşları; YSK eliyle HAYIR diyenlerin iradesini çalarak, hileli seçim sonuçlarını önümüze koydu.

Yurttaşların silahların gölgesinde oy kullanmaya gittiği, 2,5 milyon mühürsüz oy pusulasının geçerli sayıldığı bu referandum meşru değildir.

On binlerce insanı hukuksuz bir biçimde işlerinden eden KHK’lar; tutuklanan gazeteciler ve milletvekilleriyle, belediyelere atanan kayyumlarla kurumsallaşmış OHAL düzeni meşru değildir.

İşçi ve emekçilerin kıdem tazminatını, yıllardır mücadeleyle kazandıkları hakları gasp edecek düzenlemeler meşru değildir.

Kadınların yaşamlarına, haklarına müdahale anlamına gelecek, kadınları erkek şiddeti karşısında korumayan yasalar meşru değildir.

Buna karşın, şaibeli referandum sonuçlarının ardından tencere tavalarıyla pencerelere çıkan, kent meydanlarını doldurarak “HAYIR Kazandık” diyen on binler ve HAYIR oyu veren milyonlar gerçektir. Halkın iktidara karşı yükselen itirazı sonuna kadar meşrudur.

Gayrimeşru seçim sonuçlarıyla beraber diktatörlük tehlikesi kapımızdadır. Bize dayatılan tek adam rejimine karşı herkesi “MEŞRU DEĞİLSİNiz” sözünü büyütmeye, HAYIR meclislerinde mücadeleye davet ediyoruz.

AKP’nin kongre yapacağı, ‘Partili Cumhurbaşkanlığı’nın uygulanmaya başlanacağı günde; 21 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da “MEŞRU DEĞİLSİNiz” demek için Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşacağız.

Gelin, hileyle dayatılan tek adam rejimine “MEŞRU DEĞİLSİNiz” sözünü daha güçlü haykıralım.

Gelin, demokratik bir ülke için HAYIR Meclisleri’ni hep beraber büyütelim.

Hayır bitmedi, mücadeleye devam!